×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Uczucie ciągłego zmęczenia i gorąca

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, mam 23 lata i od jakiegoś czasu borykam się z pewnymi dolegliwościami. Pomimo wizyt u kliku lekarzy nadal nie wiem, czym to jest spowodowane. Codziennie chodzę przemęczony, nie mogę się wyspać, dodatkowo jest mi zawsze, ale to zawsze gorąco, przez co pocę się na całym ciele i szybko się męczę. Mam objawy ogólnego osłabienia i senność, odczuwam suchość w ustach, mam podkrążone oczy. Mam stwierdzoną niedoczynność tarczycy, od 4 miesięcy biorę Euthyrox n75, ale nadal czuję się niezbyt dobrze, a wręcz uczucie gorąca wrasta (przynajmniej tak mi się wydaje). Czym dokładnie może to być spowodowane? Chodzi mi głównie o poczucie gorąca i - co się z tym wiąże - potliwość oraz o ogólnie wrażenie otępienia.

Odpowiedział

dr med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Opisane przez Pana objawy są dość niecharakterystyczne i mogą występować w różnych chorobach, dlatego nie pozwalają na ustalenie rozpoznania. Choroba tarczycy może tłumaczyć praktycznie wszystkie Pana dolegliwości, np. choroba Hashimoto o podłożu autoagresji, zwłaszcza że mogą jej towarzyszyć dodatkowe zaburzenia hormonalne, np. uszkodzenie nadnerczy (choroba Addisona, co razem nazywamy zespołem Schmidta).

Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który - jeśli potwierdzi te podejrzenia - skieruje Pana do odpowiedniego specjalisty.

11.09.2014
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta
  • Alergolog - czym się zajmuje, kiedy zgłosić się do alergologa?
    Alergolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób alergicznych. Stosuje leczenie przyczynowe, immunoterapię (tzw. odczulanie), objawowe lub połączenie obu tych metod. Alergolog w celach diagnostycznych może wykonywać alergiczne testy skórne, badania krwi i próby prowokacyjne.
  • Kardiolog - czym się zajmuje i jakie choroby leczy?
    Kardiolog to lekarz specjalizujący się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego (inaczej układu krążenia), które, obok nowotworów, stanowią główną przyczynę zgonów na świecie. W diagnostyce i leczeniu stosuje zarówno metody nieinwazyjne, jak i inwazyjne.