×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Uciążliwy świąd odbytu

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam żylaki odbytu II stopnia. Zrobiłem sobie zabieg hemoRF, pozostał mi jeden zabieg. Czy muszę go robić? Czy jeśli go nie zrobię, to będzie to zagrażać mojemu zdrowiu? Mój problem to świąd odbytu, przeważnie w nocy; nie pozwala mi to usnąć. Cały czas się drapię. Próbowałem już chyba wszystkiego - maści i ziół, nic nie pomaga. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam i dziękuję.

Odpowiedział

dr med. Andrzej L. Komorowski
Specjalista Chirurgii Ogólnej
Klinika Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Oddział w Krakowie

Żylaki odbytu w stopniu II są względnym wskazaniem do zabiegu operacyjnego. Oznacza to, że decyzję o operacji podejmuje się indywidulanie, w zależności od nasilenia dolegliwości. Jeżeli dolegliwości (np. krwawienie) są minimalne, to można odstąpić od operacji i poprzestać na leczeniu zachowawczym.

Odrębnym problemem jest świąd odbytu. Jest to dolegliwość powszechna, ale bardzo trudna do leczenia. Pierwszym etapem jest uzyskanie pewnego rozpoznania. Lekarz - najlepiej specjalizujący się w leczeniu chorób proktologicznych - powinien przeprowadzić badania pozwalające na potwierdzenie, czy istnieje organiczna przyczyna świądu. Przyczyn tych może być bardzo dużo, np. wypadanie śluzówki odbytu, przetoka odbytu, choroby zapalne jelit, grzybica, cukrzyca czy choroby pasożytnicze. U znacznej części chorych skarżących się na świąd odbytu nie udaje się znaleźć przyczyny. Leczenie jest wówczas dobierane indywidualnie, ale trzeba zaznaczyć, że jest ono długotrwałe i często nie uzyskuje się zupełnego ustąpienia objawów, a jedynie zmniejszenie ich nasilenia.

16.09.2014
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.