×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wodniak pęcherzyka żółciowego

Pytanie nadesłane do redakcji

Pisząc to muszę dodać jestem w wielkim stresie, więc proszę o jak najszybszą odpowiedź. Czekam w tej chwili na zabieg usunięcia pęcherzyka. Muszę dodać, że stwierdzenie, że mam złogi określono podczas badania USG 10 lat temu, w tym czasie miałem 2 kolki i nic po za tym, lecz często po jedzeniu jakiś dyskomfort w miejscu wątroby.
Ostatnio odczuwam większe klucia i to spowodowało, że udałem sie do lekarza i stąd decyzja na zabieg, ponieważ mam tak napisane w opisie badania USG, że pęcherzyk ma wygląd z tendencją do tworzenia wodniaka. Moje pytanie brzmi: czy mogę mieć nowotwór, ponieważ bólów nie mam, a gniecenie, nie wiem jak to nazwać, ale po prostu wiem, że coś w  tym miejscu nie jest tak, czy badanie wykazałoby juz nowotwór, gdyby był? Wiem, że po usunięciu pęcherzyka będzie badanie laboratoryjne, ale do tego czasu mogę dostać zawału serca. Czy możecie coś na ten temat napisać. Dodam też, że badanie krwi, np. bilirubiny wykazało 0,8, dziękuję.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Nie ma powodu do niepokoju. W badaniu USG jamy brzusznej stwierdzono cechy wodniaka pęcherzyka żółciowego, który jest postacią przewlekłego zapalenia tego narządu.

Jest powikłaniem kamicy żółciowej, którą rozpoznano u Pana już wcześniej. Powstaje, gdy po zatkaniu przewodu pęcherzykowego nie dochodzi do zakażenia jego treści. W pęcherzyku gromadzi się płyn przesiękowy, który doprowadza do rozciągnięcia ściany pęcherzyka i jego znacznego powiększenia.

Odczuwane dyskomfort i kłucia, mogą być jedynymi objawami wodniaka. Objawy tej choroby nie muszą być bardzo nasilone. Zwykle stwierdza się wyczuwalny pod prawym łukiem żebrowym, powiększony, gładki i mało bolesny pęcherzyk, bez gorączki i objawów otrzewnowych. Mogą występować stałe, niezbyt nasilone bóle, często o charakterze tępym.

Z wodniaka może powstać ropniak pęcherzyka żółciowego, którego objawy są już poważniejsze. Ropniak powstaje, gdy dochodzi do zakażenia żółci. Pęcherzyk jest wyraźnie powiększony i napięty, występuje gorączka do 40°C z towarzyszącymi dreszczami i wyraźną obroną mięśniową.

Dobrze, że badanie USG wykonano w odpowiednim momencie, przed rozwinięciem się poważniejszych powikłań. Badanie histopatologiczne materiału oczywiście jest konieczne do potwierdzenia wcześniejszego rozpoznania i wykluczenia ewentualnych niewidocznych w badaniu USG zmian patologicznych.

02.05.2012
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta