×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Uzależnienie od alkoholu przy OZT

Pytanie nadesłane do redakcji

Uzależnienie od alkoholu przy OZT. Witam, mój mąż przeszedł już dwukrotnie ostre zapalenie trzustki. Lekarze stwierdzili szybkie starzenie się organu. Mąż ma 30 lat, a jego trzustka wygląda jak u 60-latka. Niestety pije duże ilości piwa i nie dociera do niego, że może się to zakończyć śmiercią. Czy jest jakaś nadzieja? Jak się do tego mam zabrać? Mamy 3,5-letniego synka. Martwię się proszę o pomoc. H.

Odpowiedziała

dr n. med. Joanna Borowiecka-Kluza
Specjalista psychiatra
NZOZ Centrum Dobrej Terapii MindArt
www.centrumdobrejterapii.pl

Z opisu w pytaniu wynika, że u Pani męża wystąpiła choroba somatyczna (ostre zapalenie trzustki), której objawy mogą być spowodowane, a także nasilane między innymi używaniem szkodliwym i/lub uzależnieniem od alkoholu. Wskazana jest wtedy bezwzględna abstynencja alkoholowa.

Z pytania wynika też informacja, że Pani mąż nie zaprzestał picia, pije nadal alkohol (piwo) w dużych ilościach, natomiast nie ma informacji, co do częstości picia, długości ewentualnych okresów abstynencji od alkoholu, przebiegu okresu trzeźwienia oraz ewentualnych objawów abstynencyjnych w tym okresie.

Niemniej podane informacje oraz Pani niepokój sugerują, że u Pani męża najprawdopodobniej rozwija się lub już rozwinął zespół uzależnienia od alkoholu.

W tym przypadku, niezależnie od diagnozy, wskazana jest konsultacja Pani męża w Poradni Leczenia Uzależnień. Jednak taka terapia jest leczeniem dobrowolnym (w szczególnych przypadkach może to być leczenie bez zgody osoby uzależnionej - za zgodą Sądu Rodzinnego). Osoba, która chce podjąć leczenie, w okresie abstynencji alkoholowej, powinna zgłosić się do Poradni Leczenia Uzależnień. Z pytania wynika też możliwość, że Pani mąż zgody na taką konsultację nie wyrazi.

Wtedy do Pani rozważenia jest zgłoszenie się osobiście do takiej Poradni, w której profilu jest też pomoc rodzinom osób uzależnionych od alkoholu. Po dokładnym wywiadzie na temat problemu, otrzyma Pani tam informacje co do możliwości dalszego postępowania i ewentualnie inny rodzaj profesjonalnej pomocy.

25.04.2012
Inne pytania
  • Bóle pod żebrami
  • Przyczyny nawracających biegunek
  • Pętla alfa w okolicy esicy
  • Zapalenie błony śluzowej żołądka i przepuklina rozworu przełykowego – leczenie
  • Śluz zamiast stolca
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta