×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Eradykacja Helicobacter pylori - wskazania

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, przyjmowałam już 3 kombinacje leków z powodu Helicobacter pylori, ponieważ od 2 lat ciągle wraca. 3 gastroskopie i testy na obecność wypadały pozytywnie. W związku z tym po 3. kuracji farmakologicznej, żeby nie męczyć mnie już gastroskopią, wykonano test z kału na obecność i się okazał, niestety pozytywny. Czytałam, że zdarza się ,że w niektórych przypadkach antybiotyk może nie działać. Lekarz prowadzący powiedział mi, że po tej 3. kuracji, gdyby wynik był znów pozytywny, to będę musiała jechać do kliniki do Wrocławia i jakoś punktowo mi usuną te bakterie? Czy jest taka metoda usuwania HB punktowo? Jeżeli tak, to proszę powiedzieć na czym polega i jak pacjent znosi taki zabieg później. W internecie szukałam czegoś na ten temat, ale nie mogę niestety znaleźć. Dziękuję

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Być może chodzi tu o terapię celowaną - wykonuje się posiew bakterii i ocenę wrażliwości izolowanych szczepów na antybiotyki (antybiogram). Czyli oznacza się, na które antybiotyki dane bakterie (występujące u danego pacjenta) są wrażliwe, a na które są oporne. Wtedy można zastosować u pacjenta tylko te leki, które będą skuteczne.

Niestety nie słyszałam o punktowym usuwaniu bakterii.

Przyczyn niepowodzeń eradykacji jest wiele. Jednym z nich jest właśnie oporność bakterii na leki, ale także zbyt krótka terapia, niezbyt ścisłe przestrzeganie zaleceń.

W razie niepowodzeń, oprócz sprawdzenia wrażliwości szczepów bakteryjnych, można także: wprowadzić nowe antybiotyki, np. lewofloksacynę, wydłużyć czas leczenia (do 14 dni), dodać probiotyk.

Trzeba także zastanowić się, czy na pewno są wskazania do eradykacji bakterii. Samo występowanie Helicobacter pylori w żołądku nie jest takim wskazaniem. Dopiero pewne dolegliwości i stwierdzane w gastroskopii choroby mogą stanowić wskazanie. Jeżeli nie ma objawów klinicznych choroby wrzodowej oraz czynników ryzyka raka żołądka, a jedyną stwierdzaną patologią jest przewlekłe powierzchowne zapalenie żołądka, nie ma konieczności eradykacji.

Należy także pamiętać o dużej częstości infekcji H. pylori w populacji i dużym ryzyku ponownego zakażenia.

05.09.2012
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta