×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Rytm wypróżnień

Pytanie nadesłane do redakcji

Dzień dobry. Mam dość wstydliwy problem. Polega on na tym, że nigdy rano nie mogę się wypróżnić do końca lub w ogóle nie mam potrzeby. Dopiero, gdy wychodzę do pracy, czuję mocną potrzebę. Jest to o tyle kłopotliwe, że jadąc środkami komunikacji miejskiej lub będąc w mieście nie ma za bardzo możliwości załatwienia potrzeby i muszę się wstrzymywać. Staram się uważać na to, co jem, ale problem jest uciążliwy. Jak można temu zaradzić?

Odpowiedziała

lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś
Klinika Gastroenterologii i Hepatologii UJ CM

Rytm wypróżnień jest często kwestią indywidualną – u jednych normą jest wypróżnienie raz na dwa lub trzy dni, u innych trzy wypróżnienia w ciągu dnia. Także rytm dobowy oddawania stolca może być osobniczo zmienny.Na liczbę wypróżnień wpływa wiele czynników, jak np.: skład posiłków (np. ilość resztek pokarmowych, tłuszcz), ich ilość czy objętość, czas i tempo spożywania pokarmów, czynniki emocjonalne (np. stres).

Potrzeba wypróżnienia jest zależna od motoryki przewodu pokarmowego regulowanej przez układ hormonalny (enterohormonalny) i nerwowy. Potrzeba wypróżnienia wynika m.in. z rozszerzania odbytnicy (poprzez pojawienie się w niej treści jelitowej), odruchów, jak np. odruch żołądkowo-jelitowy czy jelitowo-jelitowy, czynników emocjonalnych. Najprościej ujmując, spożywanie pokarmu prowadzi do rozciągania żołądka, co daje sygnał jelitom do przygotowania się do przyjęcia kolejnej partii treści do trawienia. Wiele osób odczuwa potrzebę oddania stolca rano, np. po spożyciu pierwszego posiłku, ale nie jest to wyznacznik normy. Warto wziąć pod uwagę także czynnik emocjonalny, jak np. stres związany z pracą, z poruszaniem się komunikacją miejską itd.

W przedstawionym przypadku można spróbować np. wydłużyć czas od wstania do wyjścia do pracy, zmniejszyć objętość pierwszego posiłku lub zastanowić się nad ewentualnym czynnikiem emocjonalnym. Warto także pamiętać, że w pewnych sytuacjach zmiana rytmu wypróżnień może być objawem różnych schorzeń przewodu pokarmowego, dlatego warto uzupełnić wywiad lekarski.

Piśmiennictwo:

Kocełak P., Zahorska-Markiewicz B., Olszanecka-Glinianowicz M.: Wybrane elementy zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego mogące uczestniczyć w patogenezie otyłości. Wiadomości lekarskie, 2009; 4: 262–274.

01.10.2013
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta