×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy wirusem HCV można zakazić się przez pot?

dr hab. med. Ernest Kuchar
Klinikia Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM

Pytanie nadesłane do redakcji

Po przeczytaniu kilku porad oraz wyjaśnień na temat dróg przenoszenia się WZW typu C chciałbym się zapytać jeszcze o jedną drogę, a mianowicie: czy można się zarazić przez pot? A w szczególności pocałowanie spoconej ręki osoby ewentualnie zakażonej? Na spoconej dłoni występował strup po skaleczeniu.

Odpowiedź

Mam dla Pana uspokajające informacje. Zakażenie HCV przenosi się przede wszystkim z krwią, podczas narażenia na krew osoby zakażonej. HCV nie przenosi się przez pot. Z tego powodu, np. używanie wspólnych przyrządów treningowych na siłowni jest zupełnie bezpieczne, o ile nie są skażone krwią. Podobnie pocałowanie spoconej ręki jest całkowicie bezpieczne. Z kolei kontakt błon śluzowych ze świeżą krwią osoby zakażonej HCV może prowadzić do zakażenia, niemniej ryzyko transmisji jest małe. Przykładem narażenia przez błony śluzowe są kontakty seksualne, w czasie których ryzyko zakażenia HCV jest małe – po ekspozycjach towarzyszących życiu seksualnemu bardzo rzadko dochodzi do przeniesienia zakażenia HCV. Dzieje się tak dlatego, że wirus HCV występuje w ślinie, wydzielinie pochwowej czy spermie w bardzo niewielkich ilościach. Wśród małżeństw, w których jedna osoba była zakażona, dochodziło do przeniesienia zakażenia z częstością szacowaną na 0,07% rocznie (mniej niż jedna osoba na tysiąc rocznie), przy czym stosowanie prezerwatyw nie miało istotnego wpływu na to wyjściowo małe ryzyko zakażenia.

Zaschnięta krew jest znacznie mniej zaraźliwa niż krew świeża. Wirus HCV szybko traci zdolność zakażenia po wysuszeniu. Trudno podać dokładne dane, bo wiele czynników ma wpływ na zdolność do zakażenia: wyjściowa wiremia (liczba wirusów w jednostce objętości), temperatura, wilgotność, kontakt z tlenem itp. Moim zdaniem ryzyko zakażenia HCV po pocałowaniu ręki ze strupem jest znikome, raczej czysto teoretyczne i jak dotąd nie opisano takich przypadków.

Polecamy: Zakażenie wirusem HCV w życiu codziennym


07.08.2023
Wybrane treści dla Ciebie
  • WZW typu C i przewlekłe zapalenie wątroby
  • Ostre wirusowe zapalenie wątroby u dziecka
  • Ostre wirusowe zapalenie wątroby (WZW)
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta