×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Niespecyficzne objawy z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Pytanie nadesłane do redakcji

Od paru miesięcy mam problem z żołądkiem (kobieta 44 lata). Moje symptomy to krótkie mocne uderzenie pulsu, w żołądku czuję, jakbym falowała w środku, jest to bardzo męczące. Lekarz przepisał mi Omeprazole 20 mg 1 tabletkę dziennie przez 4 tyg. Po zakończeniu kuracji nadal odczuwałam to pulsowanie, więc lekarz zalecił Omeprazole 20 mg dwa razy dziennie przez 4 tygodnie. Mam jeszcze 10 tabletek do końca, ale pulsowanie nadal odczuwam. Co może być przyczyną? Proszę o poradę, z góry dziękuję.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Opisane objawy nie są specyficzne, nie wskazują na żadną chorobę przewodu pokarmowego. Wiele osób odczuwa podobne pulsowanie, czasem przemijające bez uchwytnej przyczyny.

Może być związane z chorobami czynnościowymi górnego odcinka przewodu pokarmowego. Potwierdza to brak poprawy po inhibitorach pompy protonowej - w chorobach, takich jak zapalenie żołądka czy choroba refluksowa zwykle przynoszą one ulgę. Jednak jeśli utrzymują się długo i niepokoją pacjentkę, nie można też ich bagatelizować, zanim nie sprawdzi się kilku istotnych rzeczy.

Przydatne okaże się badanie USG jamy brzusznej, ponieważ za pomocą tego badania można stwierdzić obecność tętniaka aorty brzusznej. Objawami tętniaka są tętnienie w brzuchu oraz gniotący ból śródbrzusza lub pleców, promieniujący do ud i krocza.

Należy skonsultować się z lekarzem, który w badaniu fizykalnym zweryfikuje to pulsowanie i ew. zaplanuje kolejne badania. Jeżeli wykluczymy choroby jamy brzusznej za pomocą USG, można zastanowić się nad gastroskopią. Nie jest to podyktowane podejrzeniem jakiejś konkretnej choroby, ale raczej wiekiem pacjentki. Zwykle po 40.-45. rż. każde niespecyficzne objawy z górnego odcinka przewodu pokarmowego mogą być sprawdzone endoskopowo i ew. histopatologicznie. W diagnostyce warto także zweryfikować obecność przepukliny rozworu przełykowego i wykonać podstawowe badania laboratoryjne krwi. Nieprawidłowości w tych testach świadczą, że przyczyną dolegliwości nie są choroby czynnościowe i skłaniają do poszukiwania konkretnego rozpoznania.

11.03.2014
Inne pytania
  • Leki stosowane w zespole jelita drażliwego
  • Interpretacja badania histopatologicznego przełyku i żołądka
  • Globus histericus
  • Podwyższone GGTP - przyczyny wysokiego GGTP, skutki uboczne
  • Nudności, brak apetytu, uczucie ciężaru w nadbrzuszu
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta