×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jakim aparatem mierzyć ciśnienie tętnicze

lek. med. Krzysztof Rewiuk, dr hab. med. Jerzy Gąsowski
Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJ CM

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą chorobą cywilizacyjną. Nie należy się więc dziwić, że dostępnych jest tak wiele różnych urządzeń do pomiaru ciśnienia.

Nie wszystkie z nich są jednak równie wiarygodne jeśli chodzi o prezentowane wyniki pomiaru. Biorąc pod uwagę to, że 1—2 mm Hg różnice w pomiarze mogą decydować o rozpoznaniu choroby lub wpływać na ocenę skuteczności leczenia, warto zastanowić się nad wyborem właściwego sfigmomanometru.

Aparaty rtęciowe

Najpopularniejsze niegdyś aparaty rtęciowe zostały, z uwagi na toksyczność rtęci, wycofane z produkcji i obrotu dyrektywą Unii Europejskiej z 2007 roku (w Polsce zasady te, dotyczące również termometrów rtęciowych, zostały wdrożone 3 kwietnia 2009 roku). Wciąż jednak wolno używać wyprodukowanych wcześniej urządzeń, a nawet są one uważane za najlepsze i najdokładniejsze oraz lubiane przez lekarzy.

Jeżeli posiadacie Państwo stare aparaty rtęciowe i są one w dobrym stanie, a technika dokonywania nimi pomiaru nie stanowi dla Państwa problemu, nic nie stoi na przeszkodzie, by używać ich jeszcze przez jakiś czas. Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do termometrów rtęciowych ryzyko wydostania się toksycznego metalu z prawidłowo użytkowanego sfigmomanometru jest znikome.

Ważne

Aparatu rtęciowego nie można po prostu wyrzucić do kosza. Należy skontaktować się z firmą utylizacyjną działającą na terenie miasta (niektóre z nich świadczą taką usługę bezpłatnie). W niektórych miejscowościach możliwe jest również pozostawienie sprzętu medycznego zawierającego rtęć w specjalnych pojemnikach wystawionych w wybranych aptekach.

Sfigmomanometry ze wskaźnikami zegarowymi

Alternatywą dla aparatów rtęciowych są nieautomatyczne sfigmomanometry ze wskaźnikami zegarowymi, które poza innym sposobem prezentacji wyniku nie różnią się niczym jeśli chodzi o technikę dokonywania pomiaru. Aparaty takie częściej się jednak rozregulowują i wymagają okresowego przeglądu oraz kalibracji.

Aparaty elektroniczne z mankietem na ramię lub nadgarstek

Najwygodniejsze do domowego użytku są aparaty elektroniczne z mankietem na ramię lub nadgarstek. Działają one jako aparaty półautomatyczne (mankiet pompujemy ręcznie za pomocą gruszki, jak w tradycyjnych urządzeniach, spuszczenia powietrza i pomiaru dokonuje już sam aparat) lub automatyczne (urządzenie samo pompuje mankiet, spuszcza powietrze i mierzy ciśnienie).

Ryc. Ciśnieniomierz elektroniczny z mankietem na ramię

Z uwagi na prostotę obsługi właśnie te ostatnie są zalecane przez towarzystwa naukowe jako najwłaściwsze do samodzielnych pomiarów domowych. Aby urządzenia te były tak łatwe i przyjazne w obsłudze oraz wystarczająco dokładne muszą cechować się odpowiednim stopniem komplikacji elektronicznych mechanizmów pomiarowych, starannością wykonania i, co jest niestety z tym związane, stosunkowo wysoką ceną. Sytuacja taka prowadzi do zalewania rynku przez aparaty tańsze, ale niewystarczająco dokładne. Badaniem dokładności (walidacją) dostępnych w handlu sfigmomanometrów elektronicznych zajmują się specjalne agencje.

Lista aktualnie dostępnych na rynku modeli, które przeszły taką weryfikację dostępna jest tutaj (sfigmomanometry z mankietem na ramię i sfigmomanometry nadgarstkowe). Decydując się na zakup automatycznego aparatu do mierzenia ciśnienia warto zatem sprawdzić czy wybrany model figuruje na powyższych listach.

Do niedawna sfigmomanometry nadgarstkowe były uważane za niewystarczająco dokładne, obecnie lista modeli zaaprobowanych do użytku znacznie się wydłużyła. Wciąż jednak większość dostępnych w handlu modeli nadgarstkowych nie przeszła walidacji. Jeśli zależy nam na łatwości pomiaru zapewnianej przez aparat nadgarstkowy musimy szczególnie uważać wybierając model aparatu tak aby kosztem wygody nie stracić najważniejszej w tym przypadku precyzji i rzetelności pomiaru.

Zdecydowanie odradzamy zakup aparatów do mierzenia ciśnienia poza aptekami i sklepami medycznymi. Urządzenia kupowane na bazarze pochodzą z niewiadomego źródła, pozbawione są gwarancji i możliwości dokonywania kalibracji.

03.01.2012

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.