×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wyciek wydzieliny z ucha – przyczyny i leczenie

prof. dr hab. med. Elżbieta Hassmann-Poznańska
Klinika Otolaryngologii Dziecięcej UM w Białymstoku
Aktualizacja: lek. Magdalena Wiercińska

Wyciek wydzieliny z ucha jest objawem choroby. Zwykle pojawia się w przebiegu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego lub ostrego albo przewlekłego zapalenia ucha środkowego. W zależności od przyczyny obecności wydzieliny, z ucha może wyciekać ropa, płyn surowiczy lub śluzowy. W warunkach prawidłowych w przewodzie słuchowym znajduje się jedynie woskowina. W przypadku pojawienia się wycieku z ucha, należy zgłosić się do lekarza.

Co to jest wyciek wydzieliny z ucha?

Jedyną wydzieliną, która może się pojawiać u zdrowej osoby w przewodzie słuchowym zewnętrznym jest woskowina (woszczek), która może mieć różną konsystencję i czasem, jeżeli jest rzadka, można ją mylić z wyciekiem z ucha. Pojawianie się woszczku, nawet w zwiększonej ilości, nie jest objawem patologicznym i nie wymaga interwencji poza zwykłymi zabiegami higienicznymi. Zazwyczaj gromadzenie się woskowiny nie powoduje żadnych objawów. Objawy mogą się pojawić, kiedy w przewodzie słuchowym dojdzie do wytworzenia się czopa woskowinowego.

Wyciekiem z ucha określa się pojawianie się w przewodzie słuchowym wydzieliny o ropnym, surowiczym lub śluzowym charakterze.

Czym jest spowodowany wyciek wydzieliny z ucha?

Wyciek z przewodu słuchowego jest najczęściej objawem chorób o charakterze zapalnym ucha zewnętrznego lub środkowego (np. zapalenia ucha środkowego).

Wyciek spowodowany zapaleniem skóry przewodu słuchowego (ostrym zapaleniem ucha zewnętrznego) jest dość gęsty, niezbyt obfity, towarzyszy mu ból i świąd ucha. Może pojawiać się po kąpielach w zamkniętych zbiornikach wodnych.

Obfitszy wyciek z ucha jest spowodowany chorobą ucha środkowego.

Wyciek z ucha przy chorobach ucha środkowego świadczy o tym, że doszło do perforacji (otworu) w błonie bębenkowej.

W ostrym zapaleniu ucha wystąpienie wycieku poprzedza ostry ból ucha, który ustępuje lub zmniejsza się po pojawieniu wycieku.

W przewlekłym zapaleniu ucha wyciek nie wiąże się z bólem, pojawia się po infekcji lub dostaniu się wody do ucha, może utrzymywać się przez długi czas.

W przewlekłym zapaleniu ucha z perlakiem ropny wyciek ma charakterystyczny cuchnący zapach. Wodnisty wyciek z ucha, po urazie głowy może być płynem mózgowo-rdzeniowym.

Przeczytaj więcej: Ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego

Jakich badań wymaga wyciek wydzieliny z ucha?

Konieczne jest badanie otoskopowe, czyli ocena wziernikowa ucha. Może je wykonać za pomocą otoskopu lekarz pediatra lub rodzinny. Badanie jest bezbolesne i nie trzeba się do niego przygotowywać. Jednakże w większości wypadków konieczne jest oczyszczenie ucha, odessanie wydzieliny i dokładna ocena pod mikroskopem diagnostycznym. Dlatego w większości przypadków konieczna jest wizyta u laryngologa. W niektórych przypadkach może być wskazane badanie bakteriologiczne wydzieliny z ucha, aby ustalić jakie bakterie wywołały stan zapalny i określić ich wrażliwość na antybiotyki.

Przy nawracających lub ciężko przebiegających zapaleniach skóry przewodu słuchowego należy wykluczyć cukrzycę i zaburzenia odporności.

Co należy zrobić w przypadku pojawienia się objawu?

Każdy wyciek z ucha wymaga konsultacji lekarskiej, o ile nie jest to woskowina lub niewielki wyciek wody bez objawów towarzyszących po sytuacji, kiedy do ucha dostała się woda (np. po kąpieli, pływaniu na basenie, nurkowaniu).

Leczenie zależy od przyczyny wycieku z ucha.

Wyciek wydzieliny z ucha w pytaniach i odpowiedziach

Usuwanie woskowiny u dziecka »
03.11.2022
Zobacz także
  • Wysiękowe zapalenie ucha środkowego
  • Ból ucha u dziecka
  • Powikłania zapalenia ucha środkowego
  • Ostre zapalenie ucha środkowego u dziecka
  • Krwawienie z ucha
  • Ciała obce w uchu
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta