Co to jest wyciek wydzieliny z ucha?
Jedyną wydzieliną, która może się pojawiać u zdrowej osoby w przewodzie słuchowym zewnętrznym jest woszczek, który może mieć różną konsystencję i czasem, jeżeli jest rzadki, można go mylić z wyciekiem z ucha. Pojawianie się woszczku, nawet w zwiększonej ilości, nie jest objawem patologicznym i nie wymaga interwencji poza zwykłymi zabiegami higienicznymi.
Wyciekiem z ucha określa się pojawianie się w przewodzie słuchowym wydzieliny o ropnym, surowiczym lub śluzowym charakterze.
Czym jest spowodowany wyciek wydzieliny z ucha?
Wyciek z przewodu słuchowego jest najczęściej objawem chorób o charakterze zapalnym ucha zewnętrznego lub środkowego.
Wyciek spowodowany zapaleniem skóry przewodu słuchowego jest dość gęsty, niezbyt obfity, towarzyszy mu ból i świąd ucha. Może pojawiać się po kąpielach w zamkniętych zbiornikach wodnych.
Obfitszy wyciek z ucha jest spowodowany chorobą ucha środkowego.
Wyciek z ucha przy chorobach ucha środkowego świadczy o tym, że doszło do perforacji w błonie bębenkowej.
W ostrym zapaleniu ucha wystąpienie wycieku poprzedza ostry ból ucha, który ustępuje lub zmniejsza się po pojawieniu wycieku.
W przewlekłym zapaleniu ucha wyciek nie wiąże się z bólem, pojawia się po infekcji lub dostaniu się wody do ucha, może utrzymywać się przez długi czas.
W przewlekłym zapaleniu ucha z perlakiem ropny wyciek ma charakterystyczny cuchnący zapach. Wodnisty wyciek z ucha, po urazie głowy może być płynem mózgowo-rdzeniowym.
Jakich badań wymaga wyciek wydzieliny z ucha?
Konieczne jest badanie otoskopowe, czyli ocena wziernikowa ucha. Może je wykonać za pomocą otoskopu lekarz pediatra lub rodzinny. Jednakże w większości wypadków konieczne jest oczyszczenie ucha, odessanie wydzieliny i dokładna ocena pod mikroskopem diagnostycznym. Dlatego w większości przypadków konieczna jest wizyta u laryngologa. W niektórych przypadkach może być wskazane badanie bakteriologiczne wydzieliny z ucha, aby ustalić jakie bakterie wywołały stan zapalny i określić ich wrażliwość na antybiotyki.
Przy nawracających lub ciężko przebiegających zapaleniach skóry przewodu słuchowego należy wykluczyć cukrzycę i zaburzenia odporności.
Co należy zrobić w przypadku pojawienia się objawu?
Jeżeli wyciek pojawił się w przebiegu ostrego zapalenia ucha leczonego antybiotykiem, dodatkowe leczenie nie jest konieczne. Należy usuwać nadmiar wydzieliny wypływającej z przewodu. Jeżeli wcześniej nie podano antybiotyku, to perforacja błony bębenkowej i związany z tym wyciek stanowi wskazanie do jego podania. Wyciek z ucha w przebiegu jego ostrego zapalenia zwykle ustępuje po 2–4 dniach. Jeżeli utrzymuje się dłużej pomimo właściwego leczenia (antybiotykoterapia), konieczna jest wizyta u laryngologa. We wszystkich innych przypadkach wycieku z ucha konieczna jest wizyta u lekarza otolaryngologa w celu ustalenia rozpoznania i podjęcia właściwego leczenia.