Pierwszy smartfon w wieku 7-8 lat, dziecko korzysta z niego 2,5 h dziennie

Aż 8 na 10 uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej posiada własny telefon, który łączy się z Internetem. Dzieci w tym wieku spędzają z telefonem około 2,5 godziny dziennie – wykazał sondaż przeprowadzony wśród rodziców przez firmę F-Secure i Polkomtel.


Fot. Pixabay.com

Ankietowani rodzice twierdzą, że dzieci w wieku 7-8 lat wykorzystują smartfona głównie do kontaktu z innymi osobami. Ich zdaniem z połączeń telefonicznych korzysta 71% z nich, wiadomości wysyła 59%, a gra na telefonie 62% Najpopularniejsze czynności z użyciem telefonu – według rodziców - to: robienie zdjęć lub kręcenie filmów (59%), słuchanie muzyki (54%), oglądanie wideo (34%) oraz przeglądanie stron internetowych (30%).

Z internetu korzystają niemal wszystkie dzieci. Te z nich, które nie mają smartfona połączonego z siecią, używają zasobów sieciowych na telefonie innej osoby.

Na pytanie, czy rozmawiali ze swoim dzieckiem o tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu, większość badanych rodziców odpowiedziała pozytywnie. Jednak w co piątym przypadku opiekunowie nie podejmowali tego tematu, tłumacząc, że dziecko nie ma dostępu do internetu, korzysta z niego pod kontrolą dorosłego lub jest jeszcze zbyt małe.

Rodzice kupują dziecku pierwszy smartfon, aby mieć z nim łatwy kontakt, zwłaszcza kiedy idzie ono do szkoły czy też bierze udział w pierwszych klasowych wycieczkach. Tymczasem telefon to dla dziecka główne narzędzie korzystania z internetu.

„Z naszego badania wynika, że rodzice troszczą się o dzieci przede wszystkim w świecie realnym i coraz częściej myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa w świecie wirtualnym, chociaż jeszcze nie wszyscy wiedzą, jak to zrobić” – uważa ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure Karolina Małagocka.

Rodzice, którzy nie kupili jeszcze dziecku pierwszego telefonu, zapytani o kryteria wyboru wysoko stawiali kwestie związane z bezpieczeństwem – stanowią one 18% wskazań i była to druga najczęściej wymieniana przyczyna zaraz po cenie (46%). Z kolei przy odpowiedzi sugerowanej, która dotyczyła dostępnej ochrony rodzicielskiej, ten odsetek wzrósł aż do 58%.

Z sondażu wynika, że ochrona rodzicielska jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się opiekunowie przy wyborze oferty telekomunikacyjnej dla podopiecznych. Ponad połowa rodziców chciałaby w ten sposób zabezpieczyć telefon, który podarują dziecku. Jedna czwarta z nich odpowiadała, że ich kilkuletnie dzieci korzystają na telefonie z aplikacji przeznaczonych dla przynajmniej trzynastolatków.

Aż 82% rodziców zapytanych o wpływ korzystania z telefonu komórkowego na dziecko odpowiedziało, że ma to zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. 17% badanych uważa, że więcej jest dobrych aspektów i wskazuje m. in. możliwość kontaktu (65%), czy kontroli (15%), zapewnienie bezpieczeństwa (13%) czy wsparcie w rozwoju dziecka (11%). Tylko 1% rodziców stwierdziło, że korzystanie z telefonu niesie ze sobą więcej skutków negatywnych, takich jak kontakt z nieodpowiednimi treściami, pogorszenie wzroku czy problemy z nauką.

08.09.2017
Zobacz także
  • Nadmierny kontakt dzieci z elektroniką ma związek z problemami emocjonalnymi
  • 23% nastolatków uzależnionych od smartfona
  • Szyja smartfonowa – nowe zjawisko w dziecięcej Poradni Leczenia Bólu
  • Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona
  • Każdego dnia ponad 175 tys. dzieci po raz pierwszy korzysta z internetu
  • Media społecznościowe kradną uczniom sen
  • Smartfon w szkole ma negatywny wpływ na zdolności poznawcze uczniów
  • Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach nie rozwiązuje problemu
  • W CZD zainaugurowano projekt “Zaprogramuj swoje marzenia”
  • Coraz młodsi uzytkownicy telefonów
Serwis tematyczny zawiera
publikacje wyspecjalizowane
w tematyce opieki nad dziećmi
kierowane do osób zainteresowanych
tymi zagadnieniami
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.