Wsparcie współpracowników istotne dla karmiących piersią

Świeżo upieczone matki, które karmią piersią, bardziej cenią sobie w tym zakresie wsparcie współpracowniczek niż bliskich czy przyjaciół – wynika z badania Michigan State University i Texas Christian University.


Fot. iStock

Zgodnie z wnioskami naukowców, im więcej wsparcia kobiety otrzymują od swoich koleżanek, tym bardziej są przekonane, że uda im się kontynuować karmienie. Choć słowa zachęty od rodziny czy przyjaciół są istotne, to – co zaskakujące – silniejszy wpływ mają właśnie współpracownicy.

Publikacja, która ukazała się w magazynie „Health Communication”, jako pierwsza skupia się na wpływie koleżanek z pracy na matki, które kontynuują karmienie, odciągając pokarm w miejscu zatrudnienia.

– Aby wzmocnić kobiety w kontynuowaniu karmienia piersią, istotne jest motywowanie wszystkich współpracowników, żeby je zachęcali i oferowali praktyczną pomoc – uważa Joanne Goldbort z College of Nursing Michigan State University, która współpracowała z Jie Zhuang z Texas Christian University.

Zhuang twierdzi, że można zakładać, iż kobiety w miejscu pracy automatycznie się wspierają, ale wcale tak nie jest. Wśród przebadanych 500 matek, 81 zadeklarowało, że nigdy nie karmiło piersią, a 80 przestało przed powrotem do pracy. Z tych, które kontynuowały karmienie po powrocie, ponad połowa zrezygnowała między pierwszym a szóstym miesiącem. Konkretne powody nie były przedmiotem badania, natomiast sprawdzano odczucia związane z podejściem współpracowników, a także to, na ile niekomfortowo czuły się kobiety podczas odciągania mleka w pracy.

Generalnie z obserwacji wynika, że sam powrót do pracy grał kluczową rolę w decyzji zaprzestania karmienia, natomiast wsparcie kolegów znacznie przyczyniało się do jego kontynuowania.

Okazało się także, że ponad jedna czwarta kobiet, które zdecydowały się początkowo karmić, podjęło taką decyzję, gdyż pracodawca zapewniał właściwe otoczenie, takie jak miejsce do odciągania pokarmu. Ok. 15 proc. zadeklarowało, że postanowiło wciąż karmić po powrocie do pracy, bo ich współpracownicy i przełożeni bezpośrednio je motywowali.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia dziecka, a dopiero potem włączanie stałych pokarmów. Karmienie piersią rekomendowane jest do drugiego roku życia lub dłużej. W USA liczba matek, które karmią zgodnie z rekomendacjami WHO, wciąż pozostaje niska.

– Kiedy matki wiedzą, że w miejscu pracy wspiera się ich starania, ma to dla nich duże znaczenie. Naprawdę potrzeba całej wioski, aby wychować dziecko – podkreśla Goldbort.

17.07.2018
Zobacz także
Serwis tematyczny zawiera
publikacje wyspecjalizowane
w tematyce opieki nad dziećmi
kierowane do osób zainteresowanych
tymi zagadnieniami
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.