×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Dzieci widzą więcej niż dorośli

Agnieszka Niewińska-Lewicka

Dzieci poniżej 7. miesiąca życia potrafią dostrzec obrazy, których nie widzą starsze dzieci i osoby dorosłe. Dzieje się tak w wyniku niewykształcenia się u nich tzw. maskowania wstecznego, które pojawia się później, wraz z rozwojem człowieka – wynika z badań naukowców z Chuo University i Japan Women’s University.


Fot. pixabay.com

Nasza zdolność przetwarzania obrazów jest nieco ograniczona – potrafimy rozpoznać obiekt prezentowany przez bardzo krótki czas, jednak gdy zaraz po nim pojawia się inny, percepcja tego pierwszego może być znacznie zaburzona. Innymi słowy, możemy nie zdawać sobie sprawy, że coś było nam wcześniej wyświetlane. Zjawisko to nazywane jest maskowaniem wstecznym i definiuje się je jako zakłócenie percepcji występujące w momencie, gdy zaraz po bodźcu (wzrokowym lub słuchowym) pojawia się inny bodziec tej samej modalności.

Zespół japońskich badaczy, na czele którego stał Yusuke Nakashima, postanowił sprawdzić, czy efekt ten może wystąpić u dzieci w wieku od 3 do 8 miesięcy. – W ten sposób chcieliśmy zbadać rozwój przetwarzania informacji zwrotnych u człowieka – mówi naukowiec.

W tym celu badacze za pomocą ekranów komputerów zaprezentowali dzieciom różne twarze i zmierzyli długość czasu, przez jaki niemowlęta na nie patrzyły. Aby sprawdzić czy występuje maskowanie zwrotne, w kilku przypadkach po wyświetleniu się twarzy pojawiała się maska. W pozostałych przypadkach po twarzy nie pojawiło się nic, dzięki czemu niemowlęta mogły ją na pewno zobaczyć.

Badanie wykazało, że niemowlęta w wieku 7-8 miesięcy nie widziały twarzy za maską, co wskazuje, że wystąpiło u nich maskowanie wsteczne, podobnie jak dzieje się to u osób dorosłych. Natomiast niemowlęta w wieku 3-6 miesięcy mogły postrzegać twarze nawet wtedy, gdy były one później zasłaniane przez maskę. Naukowcy twierdzą, że jest to dowód na brak występowania maskowania u najmłodszych dzieci – widziały one twarze, których nie widziały dzieci starsze.

– Wyniki sugerują, że przetwarzanie informacji zwrotnej jest niedojrzałe u dzieci w wieku poniżej 7. miesiąca życia – mówi Nakashima. – Oznacza to, że młodsze niemowlęta nie mają wykształconego przetwarzania zwrotnego, które zakłóca maskowanie wsteczne, a zatem maskowanie jest dla nich nieskuteczne.

Badacze zauważyli, że mechanizmy percepcji wzrokowej zmieniają się drastycznie w drugiej połowie pierwszego roku życia. Jak wynika z badań, obiekty, które można dostrzec we wczesnym dzieciństwie, stają się niedostrzegalne wraz z rozwojem człowieka. Przetwarzanie sprzężenia zwrotnego jest niezbędne do postrzegania niejednoznacznych obrazów wizualnych, takich jak obiekty zaciemnione.

– Młodsze niemowlęta, u których przetwarzanie sprzężenia zwrotnego jest niedojrzałe, mogą postrzegać świat zewnętrzny w sposób niejednoznaczny – mówi Yamaguchi. – Osoby dorosłe, w zamian za podatność na maskowanie wzrokowe, nabywają umiejętność solidnego postrzegania niejednoznacznych scen wizualnych – tłumaczy naukowiec.

Źródło: https://www.pnas.org/content/118/27/e2103040118

30.06.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.