Ogólnoświatowa epidemia krótkowzroczności stała się faktem. Od 1971 r. częstość występowania krótkowzroczności w USA wzrosła prawie dwukrotnie (do 42%). W Azji osoby z krótkowzrocznością stanowią nawet 90% nastolatków i dorosłych.

Źródło: iStock
Badania naukowe potwierdzają, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu – zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie – może spowolnić postęp krótkowzroczności. Pozostaje niejasne, czy zwiększenie odsetka osób z krótkowzrocznością jest spowodowane ciągłym skupianiem się na telefonach/tabletach/komputerach, wpływem emitowanego przez ekrany światła oddziałującego na nasz rytm dobowy czy też żadnym z powyższych czynników.
Większość użytkowników komputerów doświadcza cyfrowego zmęczenia oczu. Okuliści odnotowują znaczny wzrost liczby osób, także dzieci, cierpiących z powodu suchości oczu i zmęczenia z powodu zbyt długiego czasu spędzonego przed ekranem. Oznacza to, że wszyscy pracujący z monitorami muszą robić częstsze przerwy, ponieważ podczas korzystania z komputerów i innych urządzeń cyfrowych nie mrugamy wystarczająco często. Wydłużone czytanie, pisanie lub inna intensywna praca do bliży powoduje zmęczenie oczu. Po 20 minutach pracy wzrokowej zaleca się 20 sekund przerwy i spojrzenie na odległość 20 stóp (ok. 6 m) w dal.
AAO sformułowała 10 wskazówek, które pomogą chronić oczy (także) dziecka przed cyfrowym zmęczeniem:
- Ustaw zegar, aby ci przypomniał o zrobieniu przerwy.
- Czytaj na przemian e-booki i papierowe książki, a co dwa rozdziały wyjrzyj przez okno.
- Po ukończeniu poziomu w grze wideo spójrz daleko przed siebie przez okno przez co najmniej 20 sekund.
- Co kilka rozdziałów oznaczaj książki za pomocą spinacza do papieru, aby przypomnieć, że należy podnieść wzrok. W książce elektronicznej dla uzyskania tego samego efektu użyj funkcji „zakładka”.
- Unikaj korzystania z komputera na zewnątrz lub w jasno oświetlonych miejscach, ponieważ odblaski na ekranie mogą powodować zmęczenie.
- Dostosuj jasność i kontrast ekranu komputera tak, aby był dla ciebie wygodny.
- Zachowaj prawidłową postawę ciała, korzystając z komputera i w trakcie czytania.
- Zachęcaj dziecko do trzymania cyfrowych urządzeń dalej od oczu, najlepiej w odległości 40–60 cm.
- Co jakiś czas rozpraszaj uwagę dziecka, zmuszając je do podnoszenia wzroku.
- Przypominaj dzieciom, aby mrugały podczas patrzenia na ekran.