×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czym najlepiej pielęgnować skórę niemowlęcia?

Pytanie nadesłane do redakcji

Czym pielęgnować skórę niemowlęcia? Jestem w 38. tygodniu ciąży i lada dzień mogę urodzić. Mam już 8-letniego syna; jego smarowałam parafiną czy to dobry wybór? Ostatnio gdzieś czytałam, że parafina jest pochodną ropy i jest szkodliwa dla skóry, ale lekarze pediatrzy i położne mi ją bardzo polecały. Z synkiem nic się nie działo, wszystko było jak najbardziej w porządku. Czy smarować skórę dziecka parafiną ciekłą oczyszczoną czy też wybrać jakąś oliwkę lub balsam? Jeśli tak, to jakie są bezpieczne i dobre?

Odpowiedziały

dr med. Dorota Jenerowicz
lek. Adriana Polańska
Katedra i Klinika Dermatologii
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Oliwki dla niemowląt wyprodukowane na bazie oleju mineralnego (parafiny) są popularnymi środkami wykorzystywanymi do pielęgnacji niemowląt.

Oleje mineralne są oczyszczonymi węglowodorami, uzyskiwanymi w procesie destylacji ropy naftowej. Te zawarte w produktach do pielęgnacji dzieci są zwykle wyprodukowane z czystych form oleju i nie powinny zawierać zanieczyszczeń. Najbardziej sprawdzają się w kąpieli lub zaraz po niej, kiedy aplikuje się je na wilgotną skórę. Działają jednak dość krótko, dlatego zwykle w ciągu dnia skóra wymaga dodatkowego natłuszczania, najlepiej za pomocą preparatów nawilżająco-natłuszczających, tzw. emolientów.

Emolienty chronią naturalną barierę skóry i sprawiają, że jest gładsza i bardziej miękka. Są wzbogacone w substancje nawilżające, które dodatkowo wiążą wodę w naskórku. Spośród preparatów pielęgnacyjnych dobrze wybierać te, które zawierają lipidy. Lipidy zastosowane na obszary suchej skóry istotnie wpływają na poprawę jej nawilżenia.

Do pielęgnacji noworodków, należy wybrać te preparaty, które mogą być stosowane już od pierwszych dni życia, pozbawione konserwantów i substancji zapachowych.

Emolienty różnią się od popularnych, drogeryjnych balsamów (mimo podobnej konsystencji) tym, że są przeznaczone są do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.

02.11.2012
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta