×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Ból w klatce piersiowej nasilany przez oddychanie lub ruch

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Mam 16 lat i od jakiegoś czasu dokucza mi ból w klatce piersiowej, dokładnie po lewej stronie, myślałam, że to serce, ale przecież serce leży bardziej pośrodku. Ostatnio atak bólu miałam w nocy. Bardzo mocno boli, gdy oddycham. Myślałam, że nie umiem oddychać i powstają np. duszności. W ogóle nie wiem, co się dzieje. Wiem tylko, że dzieje się tak, jak się mocno zdenerwuje, stres bardzo źle na mnie działa. Ale ostatnio staram się nie denerwować i tak miewam takie bóle. Co to może być? Mam się martwić?

Odpowiedziała

dr n. med. Dorota Włoch-Kopeć
specjalista neurolog
Klinika Neurologii
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie

Ból w klatce piersiowej zawsze jest objawem niepokojącym i wymaga dalszej diagnostyki. Pojawianie się dolegliwości bólowych w sytuacjach stresowych może być objawem nerwicy, ale może także być spowodowane szeregiem innych dolegliwości.

Jeżeli bólowi uporczywy kaszel lub inne cechy infekcji, jak np. gorączka i ból nasila się przy oddychaniu, może być objawem podrażnienia opłucnej.

Jeżeli ból zlokalizowany jest głównie w przedniej części klatki piersiowej i jest nasilany przez oddychanie lub ruch, może to być objawem zespołu Tietza, w którym dochodzi do zapalenia chrzęstno-kostnych połączeń żeber i mostka. Objawem charakterystycznym dla tego zespołu jest nasilenie bólu w trakcie uciskania ściany klatki piersiowej nad uszkodzonym stawem.

Napady bólu nasilane przez głębokie oddychanie, ruch lub kaszel mogą być również spowodowane przez neuralgię międzyżebrową. Jest to choroba, w której ataki przeszywającego i rwącego bólu obejmują okolice żeber i często towarzyszy im nadwrażliwość na dotyk skóry klatki piersiowej nad zajętym nerwem.

W opisywanym przypadku konieczne będzie udanie się do lekarza rodzinnego oraz w razie potrzeby innych specjalistów, jak neurolog, kardiolog, aby postawić jednoznaczną diagnozę po zebraniu szczegółowego wywiadu oraz przeprowadzenie badania fizykalnego.

Piśmiennictwo:

Goldman L.: Chest discomfort and palpitation. Harrison’s principles of internal medicine. McGraw-Hill. New York, 1998.

24.05.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Dławica piersiowa stabilna
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta