×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Moja masa ciała jest prawidłowa, ale nie jestem z niej zadowolona. Jak schudnąć?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam prawie 15 lat, 177 cm wzrostu i ważę 69 kg. Teoretycznie jest to waga prawidłowa. Jednak ja nie jestem z niej zadowolona. Już od bardzo dawna nie jem słodyczy, ale to nic nie daje. Wyglądam naprawdę grubo. Już nie rosnę, od półtora roku dostaję okres. Nie wiem jak schudnąć. 2 lata temu odchudzałam się mniej jedząc – schudłam, ale przez to straciłam prawie wszystkie włosy. Teraz znowu przytyłam po to, żeby odzyskać włosy. Nie są one takie jak kiedyś, ale są. No i jestem gruba. Naprawdę dużo się ruszam, zdrowo się odżywiam, ale nie wiem, jak schudnąć. Proszę o pomoc.

Odpowiedziała

dr n. med. Ewa Krajewska-Siuda
Endokrynolog, pediatra
Poradnia Endokrynologiczna
Centrum Medyczne Enel-Med.
Centrum Chorób Serca UNICARDIA

Twój wzrost determinuje masę ciała. Jesteś wysoka, masz 177cm (>97pc) to znaczy, że jesteś o 2 cm wyższa od najwyższej (wg siatek centylowych) rówieśniczki. Faktycznie dla tego wzrostu masa ciała 69 kg jest prawidłowa (BMI 22 [75pc]). Natomiast odnoszę wrażenie, że problemem jest obniżony poziom samooceny, który wynika z niezadowolenia z ciała, a wyznacznikiem jego wartości jest nie tyle faktyczny rozmiar ciała, co jego spostrzegany obraz. Nastolatki szczególną uwagę zwracają na własny wizerunek. Ocena wyglądu polega głównie na porównaniu z aparycją koleżanek. I oczywiście masa ciała rówieśniczek jest niższa i wynosi średnio 48–58 kg, ale zawsze należy uwzględnić fakt, że są one średnio o 10 cm i więcej niższe od Ciebie.

Na nierealne postrzeganie własnej sylwetki przez nastolatków duży wpływ mogą mieć także opinie członków rodziny. Wypowiedzi niejednokrotnie są błędne i przez to sprzyjają niewłaściwej percepcji stanu odżywienia. Wizerunek ciała jako najbardziej reprezentatywna część struktury „JA”, pozostaje w związku z jakością życia. Negatywna samoocena w zakresie wyglądu zewnętrznego łączy się z niską samooceną w sferze społecznej (brak poczucia akceptacji otoczenia), poznawczej (brak poczucia kontroli, niska ocena inteligencji, niezdolność realizowania planów życiowych) oraz emocjonalnej (pesymizm, stany obniżonego nastroju).

Jeżeli chcesz jeszcze skorygować masę ciała, to warto ustalić odpowiednią dietę ilościową i jakościową, zgodną z zasadami zdrowego żywienia, w porozumieniu z kompetentnym dietetykiem. Przestrzegam przed restrykcyjnymi dietami, gdyż spadek masy ciała może okazać się krótkotrwały, a objawy uboczne, których doświadczyłaś – wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania dotkliwe i trudne do leczenia.

Piśmiennictwo:

Crocker J., Garcia J.A.: Self-esteem and the stigma of obesity. [w:] Brownell K.D., Puhl R.M. (red.): Weight bias: Nature, consequences and remedies. Guilford Press, New York 2005: 165–174.
Szanecka E., Krajewska-Siuda E., Klimek K. i wsp.: Percepcja masy ciała w wieku rozwojowym w ocenie dziewcząt i ich matek. Endokr. Otyłość Zaburz. Przem. Materii., 2010; 3: 109–117.

21.05.2013
Inne pytania
  • Częste oddawanie moczu w małych ilościach
  • Przez jaki okres od rozpoczęcia leczenia owsicy należy pozostawić dziecko w domu?
  • Leczenie zarażenia glistą ludzką
  • Czy wypróżnianie się niemowlęcia raz na 10 dni to powód do zmartwień?
  • Przyczyny obniżonego poziomu neutrofilów
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta