×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Katar przy ząbkowaniu

Pytanie nadesłane do redakcji

Chciałabym zapytać o katar przy ząbkowaniu. Od poniedziałku dziecko ma wodnisty katar, który wczoraj stał się gęściejszy i zielonkawy. Zastanawiam się, czy to nadal ząbki, czy już jakieś choróbsko. Innych objawów nie ma poza tym, że parę razy dziennie zakaszle, ale to może być przez spływającą po gardle wydzielinie.

Odpowiedziała

lek. med. Katarzyna Jamruszkiewicz
specjalista medycyny rodzinnej
Poradnia Lekarza POZ
Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie

Nie potwierdzono związku pomiędzy ząbkowaniem a występowaniem infekcji dróg oddechowych. W codziennej praktyce lekarskiej jednak, często spotyka się katar, kaszel, stan podgorączkowy czy gorączkę u ząbkujących dzieci. Tłumaczy się to tym, że stosunkowo długi okres ząbkowania u dzieci pokrywa się, ze zwiększonym ryzykiem zapadalności na choroby infekcyjne. Małe dzieci częściej chorują ze względu na niedoskonałe jeszcze mechanizmy odpornościowe, a także przez budowę dróg oddechowych ułatwiającą rozwój infekcji (im mniejsze dziecko, tym węższe i krótsze drogi oddechowe). Ponadto ząbkujące dzieci chętnie wkładają rączki lub przedmioty, na których mogą znajdować się chorobotwórcze wirusy czy bakterie do buzi.

Katar związany z przeziębieniem jest początkowo wodnisty, następnie robi się gęsty i w pomyślnym przebiegu infekcji ustępuje samoistnie, bez konieczności stosowania jakiegokolwiek leczenia. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina rzeczywiście jest częstą przyczyną kaszlu u dzieci. Proponuję zastosować leczenie objawowe: toaletę nosa (siąkanie, jeśli dziecko to potrafi lub odciąganie wydzieliny za pomocą aspiratora, sól morska), preparat zawierający olejki eteryczne w żelu czy maści (jeśli pozwala na to wiek dziecka), a w razie wystąpienia gorączki ibuprofen lub paracetamol w odpowiedniej do masy ciała dziecka dawce. W razie nieustępowania dolegliwości konieczna będzie wizyta u lekarza.

28.03.2014

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.