U psychologa bez zgody opiekuna – senacka KZ za nowelizacją

Senacka komisja zdrowia pozytywnie zarekomendowała ustawę zakładającą, że pacjenci od 13. roku życia będą mogli korzystać z pomocy psychologa bez zgody opiekuna. Konsultacje mają być możliwe jedynie w gabinetach współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Fot. Tomasz Paczos / Kancelaria Senatu

  • Senacka komisja zdrowia przyjęła projekt nowelizacji ustawy bez poprawek
  • Ustawa jest pewnym kompromisem, który wynika z naszej wiedzy o tym, że proces zdrowienia powinien odbywać się przy udziale opiekunów i rodziców – zaznaczyła Marta Golbik
  • Skorzystanie z pomocy ma być możliwe jedynie w gabinetach, które mają podpisane umowy z NFZ

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił 25 czerwca była wniesiona jako projekt obywatelski przez posłów Koalicji Obywatelskiej. W trwających trzy lata pracach nad nim brała też udział m.in. obecna rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak oraz organizacje młodzieżowe.

Senacka komisja zdrowia przyjęła ją w poniedziałek bez poprawek.

Ustawa rozszerza prawa małoletnich pacjentów w dostępie do opieki psychiatrycznej, umożliwiając osobom w wieku 13 lat i starszym uzyskiwanie ambulatoryjnych świadczeń z zakresu psychiatrii bez zgody przedstawiciela ustawowego, choć z obowiązkiem powiadomienia rodziców lub opiekunów (w ciągu siedmiu dni od wizyty) – chyba, że zagraża to dobru pacjenta.

Przepis regulujący tę kwestię w ustawie brzmi: „Pacjent małoletni, który ukończył 13 lat, ma prawo do uzyskania, bez zgody przedstawiciela ustawowego, świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychiatrycznej realizowanych w warunkach ambulatoryjnych, z wyłączeniem porad lekarskich, w ramach świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”.

– Ta ustawa jest pewnym kompromisem, który wynika z naszej wiedzy o tym, że proces zdrowienia powinien odbywać się przy udziale opiekunów i rodziców – zaznaczyła podczas posiedzenia komisji posłanka Marta Golbik, która koordynowała prace nad ustawą w Sejmie. – Ustawa będzie dotyczyła bardzo niewielu osób, ponieważ większość młodych osób dostaje wsparcie ze strony rodziców i ta ustawa wtedy nie jest do niczego potrzebna. Jeśli rodzic ma prawidłowe relacje ze swoim dzieckiem, (...) zazwyczaj rodzic z tym dzieckiem uda się do specjalisty. A ta ustawa dotyczy sytuacji, w której młody człowiek czuje, że ma bardzo poważne problemy, a jednak do specjalisty udać się nie może, bo nie ma na to zgody rodzica.

Miłosz Kozikowski, reprezentujący Radę Młodzieżową przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży podkreślił, że wsparcie psychologiczne dla młodego pokolenia nie jest luksusem, ale realizacją potrzeby pierwszego rzędu.

– Czujemy się przeciążeni brutalizacją, przemocą i bodźcami, których jest coraz więcej – zaznaczył Kozikowski. – Potrzebujemy wsparcia i szukamy go wszędzie – wśród swoich przyjaciół, kolegów, rodziców. Natomiast dobrym trendem w XXI wieku jest postawienie na to, by takiej pomocy udzielali jednak specjaliści.

Nowelizacja zakłada również, że skorzystanie z pomocy ma być możliwe jedynie w gabinetach, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Małoletni pacjent musiałby podać swoje dane osobowe i okazać dokument potwierdzający tożsamość.

Ustawa daje pacjentowi powyżej 13. roku życia prawo do uzyskania od osoby wykonującej zawód medyczny informacji w zakresie i formie potrzebnej do prawidłowego przebiegu procesu diagnostycznego lub terapeutycznego.

Nowelizacja precyzuje również zasady informowania pacjentów, w tym małoletnich, o ich stanie zdrowia oraz wprowadza wymóg zgody sądu opiekuńczego w przypadku rozbieżności zdań między małoletnim (od 16. roku życia) a jego przedstawicielem ustawowym co do leczenia. Senatorowie zajmą się ustawą na posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę 16 lipca br.

15.07.2025
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.