×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Lekarze odpowiadają na pytania

 • Organizacja opieki psychiatrycznej w Polsce

  Jaka jest różnica pomiędzy ambulatoryjną opieką psychiatryczną a okresową kontrolą psychologiczną?

 • Nietrzymanie moczu w sytuacjach silnego stresu

  Mam 26 lat i miałem wczoraj sytuację, w której zostałem zaatakowany na stacji benzynowej - zsikałem się w spodnie. Dlaczego? Zawsze w sytuacjach, kiedy ktoś chce się bić, mój organizm reaguje popuszczaniem moczu. Często kończy się tylko na słowach i już wtedy czuję, że to nadchodzi, ale jeszcze umiem powstrzymać, natomiast, gdy sytuacja już staje się bardziej niebezpieczna, nie wytrzymuję. Zupełnie nie kontroluję tego.

 • Przyczyny nadmiernej senności

  Nie potrafię obudzić się na budzik. Śpię ok. 11 h, wstając ok. 13, a kładąc się między 24 a 2. Proszę o pomoc i wskazówki, czym może być to spowodowane i gdzie mogłabym z tym ewentualnie pójść.

 • Jak pomóc osobie, która nie wyraża zgody na leczenie psychiatryczne?

  Możliwe są (refundowane przez NFZ) wizyty domowe lekarza psychiatry i ewentualnie psychologa czy terapeuty środowiskowego.

 • Jakie choroby objawiają się bezsennością?

  Jestem mamą 5-miesięcznej dziewczynki. Córkę karmię piersią. Od 2 miesięcy cierpię na bezsenność. Zaczęło się od trudności z zasypianiem po nocnym karmieniu. Wkrótce potem nie potrafiłam zasnąć przez większość nocy. Zdarzało się, że spałam 1-3 godziny. Jakie choroby somatyczne objawiają się bezsennością? Czy może niedobór jakiegoś pierwiastka?

 • Koszmary i lęki nocne, zaburzenia lękowe czy depresja maskowana?

  Mam 20 lat. Jestem młodą energiczną kobietą. Studiuję 2 kierunki, często spędzam czas ze znajomymi i w sumie nie mam większych problemów zdrowotnych niż przeziębienie od czasu do czasu. Jednak dzieje się coś dziwnego, od 2-3 lat zaczęłam mieć makabryczne sny, teraz są nieco rzadsze, ale mimo wszystko występują. Gdy budzę się w nocy, mam nieodpartą chęć wyskoczenia przez okno, uduszenia się, to jest natłok strasznych myśli, które dochodziły do takiego etapu, że stałam już raz na parapecie 11 piętra. Wyciągnęłam klamki z okien, zawsze na noc przynoszę do pokoju termos z ciepłym napojem, żeby trochę się ocucić, ale to nie ustępuje. Co robić? W czym problem? Nie jestem nieszczęśliwa, wręcz przeciwnie.

 • Czy schizofrenię można odziedziczyć?

  Moja teściowa była chora na schizofrenię - czy to możliwe, aby jej 15-letni prawnuk również zachorował?

 • Czy jest możliwe, aby po latach schizofrenia zmieniła się w chorobę afektywną dwubiegunową?

  Mam diagnozę ChAD (choruję od około 4 lat). Natomiast od dziecka cierpiałam na takie objawy, jak omamy wzrokowe, głosy i urojenia różnych treści. Czy jest możliwe, że od dziecka cierpię na schizofrenię, a po tylu latach przybrała ona taki przebieg, że przypomina ChAD?

 • Jak postępować, gdy chory na schizofrenię paranoidalną nie chce już chodzić na wizyty u psychiatry?

  Gdzie się zgłosić i jak postępować, gdy chory na schizofrenię paranoidalną nie chce już chodzić na wizyty u psychiatry, bo uważa, że jest już zdrowy?

 • Leczenie zaburzeń lękowych w ciąży

  Mam 26 lat i jestem zrozpaczona, gdyż od 10 lat leczę się na nerwicę lękową, przez spory okres nie było potrzeby brania leków, radziłam sobie. Jednak teraz stres związany z ciążą przywrócił mi moje dotychczasowe problemy lękowe. Czy naprawdę nie ma leków nowoczesnych, które można zażywać w trakcie w ciąży?

 • Nawrót schizofrenii paranoidalnej po odstawieniu leków

  Mój chłopak choruje na schizofrenię paranoidalną, od prawie dwóch lat jest leczony (w tym niecały rok w szpitalu). Ma 22 lata. Ostatnio przestał brać leki i moim zdaniem choroba wróciła ze wzmożoną siłą. Widzę, jak inaczej rozumie, pojmuje, odbiera rzeczywistość, żadne argumenty do niego nie przemawiają. Oskarża mnie o straszne rzeczy, zupełnie bezpodstawnie, wyzywa, mówi takie słowa, które ranią dogłębnie i są nieprawdziwe. Bywają momenty, że odezwie się do mnie „kochanie”, a dosłownie za chwilę „suko”. Raz przytuli, a raz zaśmieje się w twarz. Nie zdradzam Go i nie oszukuję. Gdyby nie był chory i mówił takie rzeczy, już dawno bym odeszła, ale wiem, że to przez chorobę i to nie jego wina i bardzo chcę mu pomóc. Mamy też problem z narkotykami (marihuana i amfetamina),wprawdzie już nie chcemy brać i myślę, że nam się uda, udaje się jak na razie - nienawidzę tego i nie chcę wracać do tego NIGDY. Mój największy problem w tej chwili jest taki, że zaczęłam się Go bać. Pojawiła się przemoc, schowałam ostre narzędzia w domu z obawy o moje albo jego bezpieczeństwo. Grozi mi ostatnio, że się zabije, nawet się zdarzyło, że powiedział, że mnie zabije. Bardzo się boję i nie wiem co mam robić. Jak mam z nim rozmawiać? Ostatnio każda rozmowa, co bym nie powiedziała, kończy się tym, że mówi że robię mu na złość, denerwuję Go specjalnie, szydzę z niego. Bardzo Go kocham i chcę dla niego jak najlepiej. Proszę o jakieś wskazówki, rady.

 • Czy leki mogą być przyczyną zaburzeń psychicznych?

  Trzynaście lat temu zażywałam lek o nazwie Lariam. Od tego czasu mam częste załamania nerwowe i przyjmuję antydepresanty, cierpię także na depresję i bezsenność. Znalazłam organizację, pomagającą osobom, które stosowały Lariam oraz koresponduję z grupami wsparcia na FB i ludźmi z całego świata, którzy mają podobne problemy. Czy psychoterapia w moim przypadku będzie skuteczna?

 • Warunki przyjęcia chorego do domu opieki społecznej

  Czy osoba chora na urojeniowe zaburzenia organiczne, niechodząca samodzielnie, potrzebująca całodobowej opieki musi czekać na DPS dla chorych psychicznie, czy może być także umieszczona w innym ośrodku?

 • Psychologiczne źródła omdleń

  Od dzieciństwa doświadczam omdleń związanych ze stresem bądź długim staniem w jednej pozycji. Teraz wiem, że omdlenia wywołuje lęk przed samym omdleniem. Siadam, gdy wyczuwam, że robi mi się słabo, niemniej jednak nie czuję się dobrze z tą przypadłością (szczególnie w przypadku wystąpień publicznych). Chciałabym umieć z nią walczyć. Stąd moje pytanie - do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić?

 • Gdzie można przeprowadzić test na zawartość narkotyków w organizmie?

  Chciałbym przeprowadzić u syna test na zawartość narkotyków w organizmie. Gdzie mógłbym to zrobić?

156 artykułów - strona 1 z 8

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.