×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Samokontrola INR

dr med. Marzena Frołow
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Ocenę skuteczności leczenia lekami przeciwkrzepliwymi wykonuje się przeważnie w krwi żylnej pobranej z żyły przedramienia lub dołu łokciowego i oznaczenia tzw. wskaźnika INR.

Co to jest INR

INR (International Normalized Ratio) to laboratoryjny wskaźnik krzepnięcia krwi służący do oceny skuteczności leczenia doustnymi antykoagulantami.

U osób zdrowych wynosi około 1, zwykle pożądany zakres osób leczonych zawiera się w przedziale 2,0-2,5.

Oznaczenie wskaźnika INR

Oznaczenie wykonywane jest w laboratorium analitycznym, które dysponuje odpowiednią aparaturą i odczynnikami do wykonywania tego testu. W większości wypadków pomiar INR wykonywany jest co 2-4 tygodnie i jest to częstotliwość wystarczająca do właściwej kontroli leczenia oraz modyfikacji dawek leku.

Zdarzają się jednak osoby, u których wartości INR pomimo precyzyjnego dawkowania są bardzo chwiejne i często zbyt niskie lub zbyt wysokie, co może spowodować powikłania. Oznaczanie INR bywa również problemem dla osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia, często podróżujących i odżywiających się nieregularne. Rozwiązaniem dla takich osób jest stosowanie indywidualnych aparatów pomiarowych pozwalających na oznaczanie INR w warunkach domowych.

Aparaty do samokontroli INR

Aparaty do samokontroli INR przypominają kształtem i zasadą działania glukometry do pomiaru cukru i pozwalają na pomiar wskaźnika INR za pomocą kropli pobranej z palca i umieszczonej na pasku. Urządzenia te nie należą niestety do tanich, mogą być jednak bardzo przydatne dla osób, u których przewidywany jest bardzo długi okres leczenia. Dzięki nim pacjent może uniezależnić się od wizyt w laboratorium i zyskuje swobodę podróżowania. Samodzielny pomiar INR jest również korzystny u tych chorych, u których łatwo dochodzi do przedawkowania lub niedostatecznego dawkowania leku. Obecnie na rynku polskim dostępne są co najmniej dwa typy koagulometrów przenośnych pozwalających na oznaczenie INR za pomocą testów paskowych.


INR w pytaniach i odpowiedziach

Jakie produkty żywnościowe mają wpływ na wzrost wskaźnika INR? » dr med. Marzena Frołow

05.09.2012

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.