×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leczenie żylaków

dr med. Marzena Frołow
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Leczenie zachowawcze żylaków jest objawowe, czyli niestety nie powoduje zniknięcia żylaków, które już powstały. Postępowanie objawowe szczególnie w nasilonych obrzękach i ciężkich nogach polega na stosowaniu tabletek i maści uszczelniających naczynia.

Wielu osobom ulgę przynosi stosowanie preparatów doustnych zawierających m. in. diosminę, trokserutynę, rutozyd czy wyciąg z kasztanowca, jak również maści i żeli o podobnym składzie.

Zobacz: diosmina, trokserutyna w bazie leków.

Leczenie uciskowe

W zapobieganiu postępowi choroby i łagodzeniu objawów bardzo istotną rolę pełni przede wszystkim systematyczne noszenie odpowiednio dobranych podkolanówek lub pończoch uciskowych. Przed zakupem podkolanówek lub pończoch leczniczych warto zasięgnąć porady lekarza lub kompetentnej pielęgniarki, gdyż w odróżnieniu od podkolanówek czy pończoch profilaktycznych mają one różne stopnie ucisku, a wysokość do jakiej konieczny jest ucisk (czy potrzebna jest podkolanówka czy pończocha), uzależniona jest od lokalizacji żylaka.

Ważne

Właściwe dobranie materiałów uciskowych wymaga uprzedniego zmierzenia obwodu nogi, stąd do apteki najlepiej udać się rano, z nie obrzękniętą nogą.

U osób z jednoczesną miażdżycą i niedokrwieniem kończyn materiały te stosuje się z dużą ostrożnością.

Nie należy również zapominać o systematycznym stosowaniu zaleceń profilaktycznych, szczególnie o odpoczynku z uniesionymi nogami, unikaniu długiego stania i nagrzewania nóg. Warto też zadbać o to, by w nocy nogi były uniesione kilka centymetrów wyżej niż reszta ciała. Dobrym sposobem jest podłożenie na stałe niewielkich podkładek pod nogi łóżka.

Jeżeli żylaki już powstaną nie da się ich usunąć za pomocą tabletek ani maści, skutecznym leczeniem jest jedynie zabieg zamykający poszerzone żyły lub chirurgiczne usunięcie całej żyły.

Leczenie chirurgiczne

O metodzie leczenia zabiegowego za każdym razem decyduje chirurg, który będzie wykonywał zabieg po uprzedniej analizie badania USG, stwierdzeniu które żyły i zastawki są niewydolne oraz po ocenie ogólnego stanu zdrowia.

Najczęściej stosowane leczenie zabiegowe

 • Skleroterapia polega na wstrzyknięciu związku chemicznego do światła żyły, co poprzez wywołanie kontrolowanego odczynu ze strony ściany naczynia powoduje jej zarośnięcie.
  Czytaj więcej: Skleroterapia
 • Laserowe usuwanie pajączków jest coraz popularniejsze i często wykonywane również w gabinetach dermatologicznych. Zwykle konieczne jest wykonanie wielu zabiegów i są one dość kosztowne. Po zabiegu również nie ma gwarancji, że nowe zmiany nie powstaną w innych miejscach.
  Czytaj więcej: Metoda laserowa

Metody te stosowane są głównie do usuwania niewielkich żylaków i pajączków naczyniowych lub uzupełniająco po usunięciu dużych pni żylnych.

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne wykonuje się głównie u osób, u których pojawiają się powikłania (stany zapalne żylaków, skóry, przebarwienia, niegojące się owrzodzenie) lub silne dolegliwości bólowe uniemożliwiające choremu codzienne funkcjonowanie lub wykonywanie pracy.

Wskazanie do operacji niewielkich, niepowikłanych i nie dających dolegliwości żylaków jest względne i wykonywane jest głównie z przyczyn kosmetycznych. Przed podjęciem decyzji o leczeniu operacyjnym w takich wypadkach należy zawsze zapytać lekarza o możliwe powikłania i rzetelnie przedstawić wszystkie inne problemy zdrowotne, aby nie narażać się na niepotrzebne ryzyko.

Z kolei zdarza się, że chorzy, u których istnieją zdecydowane wskazania do zabiegu nie decydują się na niego z obawy przed nawrotem żylaków. Nie jest to dobre podejście, gdyż w razie aktualnie istniejących powikłań w postaci stanu zapalnego skóry, niegojącego się owrzodzenia czy silnych dolegliwości zastanawianie się nad teoretyczną możliwością nawrotu żylaków za kilka lub kilkanaście lat nie ma sensu. Jeśli nawet w przyszłości pojawią się nowe żylaki, nie muszą im towarzyszyć powikłania. Należy również zdawać sobie sprawę, że leczenie operacyjne nie rozwiązuje problemu genetycznie warunkowanej słabości ściany naczyń czy jakości zastawek i nie chroni chorego przez powstawaniem zmian w innym miejscu. Osoba ze skłonnością do powstawania żylaków powinna stale stosować profilaktykę.

29.07.2015
Zobacz także
 • Laserowe leczenie żylaków
 • Operacyjne leczenie żylaków
 • Skleroterapia
 • Metody inwazyjnego leczenia żylaków
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta