×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Uzdrowienie systemu bez współpłacenia jest możliwe, ale...

RMF FM

Jeśli zwiększy się PKB, jeśli zwiększymy ilość pieniędzy na ochronę zdrowia, to jest możliwe uzdrowienia systemu bez wprowadzenia współpłacenia. Natomiast trudno jest powiedzieć ludziom biednym, że coś im się nie należy. Założenie Prawa i Sprawiedliwości, że wszyscy powinni mieć dostęp do opieki zdrowotnej, jest słuszne, ale nie wiem, czy realne - mówi RMF FM dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie Anna Prokop-Staszecka.

Anna Prokop-Staszecka

Anna Prokop-Staszecka / fot. TVP Info

- Ja jestem lekarzem, mam czasem takie sytuacje, że padają pytania: pani przyjmuje takiego na oddział, on nam wszystkim przeszkadza, on ma tam jakieś sprawy psychiczne, on nigdy nie pracował, a leży na jednej sali z profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z punktu widzenia etyki zawodowej ja mam go traktować tak samo i tak być powinno. Natomiast to, czy nas na to stać, muszą powiedzieć ekonomiści. Jeśli nie będzie nas na to stać, to uważam, że uczciwe jest powiedzieć: "proszę państwa, trzeba współfinansować np. jedzenie w szpitalu, dodatkowe wizyty, których państwo chcecie" - żeby nazwać problem, ucywilizować go, żeby wszyscy wiedzieli i wszyscy byli jednakowo traktowani - twierdzi Prokop-Staszecka.

- Myślę, że bez względu na to, czy system będzie się opierał na Narodowym Funduszu Zdrowia, czy Kasach Chorych, czy będzie miał formę narodowej ochrony zdrowia, pacjent w każdym rejonie musi być traktowany tak samo. Pacjent w województwie mazowieckim jest lepiej wyceniony niż w Małopolsce, różnica wynosi 200 złotych - o tym się głośno nie mówi, ale powinni być traktowani tak samo - podkreśla szefowa krakowskiej lecznicy.

- Po drugie, chciałabym, by lekarze rodzinni zaczęli diagnozować. Żeby nie było tak, że my w izbie przyjęć mamy chorych, którzy są odsyłani, którym nie zrobiono żadnych badań. To są lekarze, którzy kończą studia, specjalizacje - i jak my ich potem traktujemy w tej ochronie zdrowia? Że oni za nic nie odpowiadają, tylko przepisują ewentualnie antybiotyki i odsyłają do szpitala. Róbmy medycynę europejską, ten lekarz diagnozuje, odpowiada, jest partnerem lekarza specjalisty w szpitalu, a nie odsyła pacjentów, którzy są kompletnie niezdiagnozowani.

29.12.2015
Zobacz także
  • Współpłacenie: niewygodny temat w kampanii
  • Co czwarta wizyta niepotrzebna
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta