×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Eksperci przypominają o akromegalii

Widoczne zmiany wyglądu, takie jak powiększenie dłoni, stóp, nosa, żuchwy, uszu, mogą świadczyć o rozwoju akromegalii – przypominają eksperci z Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (PTE). PTE przypomina w komunikacie, że razem ze Stowarzyszeniem Osób Chorych na Akromegalię od kilku lat prowadzi działalność edukacyjną, która ma budować wiedzę na temat charakterystycznych objawów akromegalii i przyczynić się do szybszego jej rozpoznawania. Obecnie osoby z tą chorobą w Polsce czekają na diagnozę średnio 7-9 lat.

"Zbyt późne rozpoznanie choroby może pozbawić pacjenta szansy na całkowite wyleczenie. Chory, który nie jest skutecznie leczony, żyje przeciętnie 10 lat krócej niż jego zdrowy rówieśnik. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości o charakterystycznych objawach akromegalii, nie tylko wśród pacjentów, ale także wśród lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów z innych dziedzin medycyny” – podkreśla prof. Marek Bolanowski kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Akromegalia jest zaliczana do schorzeń rzadkich. „Dane epidemiologiczne wskazują, że na świecie i także w Polsce rozpoznaje się 3-4 przypadki akromegalii na milion populacji rocznie” – przypomina prof. Bolanowski. To oznacza, że w Polsce co roku rozpoznawanych powinno być 120-150 przypadków choroby. Jednak w rzeczywistości liczba ta jest mniejsza, gdyż wielu pacjentów wciąż nie jest świadomych, że cierpi na akromegalię. Schorzenie jest diagnozowane przeważnie u osób w wieku 40-50 lat.

Endokrynolodzy zwracają uwagę, że większość zmian w wyglądzie zewnętrznym towarzyszących akromegalii jest przez pacjentów lekceważona i przypisywana procesowi starzenia się. Tymczasem opóźnienie w rozpoznaniu choroby sprawia, że w organizmie powstaje wiele nieodwracalnych powikłań, a ryzyko przedwczesnego zgonu rośnie.

Więcej informacji na temat akromegalii można znaleźć na stronie internetowej – www.akromegalia.pl oraz na profilu Stowarzyszenia Osób Chorych na Akromegalię na Facebooku (www.facebook.com/stowarzyszenieosobzakromegalia). Organizacja przygotowała też krótką animację na temat głównych objawów akromegalii (https://www.youtube.com/watch?v=IbMAgblFjPU&feature=youtu.be).

13.06.2016
Zobacz także
  • Akromegalia
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta