OZZL: Stop śmierci lekarzy z przepracowania!

OZZL

OZZL po raz kolejny wzywa Ministra Zdrowia i Premier RP do przygotowania przepisów, które spowodują, że wszyscy lekarze pracujący w publicznej ochronie zdrowia, również ci zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych, będą objęci przepisami o czasie pracy, aby zapobiec kolejnym przypadkom śmierci z przepracowania i aby nie narażać zdrowia i życia chorych, oddanych pod opiekę przemęczonym lekarzom.

Przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel. Fot. Włodzimierz Wasyluk

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy opublikował oświadczenie w sprawie kolejnych przypadków śmierci lekarzy na dyżurach. Oto ten dokument:

"Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy z niepokojem odnotowuje kolejne przypadki śmierci lekarzy w czasie pełnienia dyżurów medycznych. Nie ma wątpliwości, że bardziej lub mniej bezpośrednią przyczyną tych tragedii było przepracowanie. Lekarze w Polsce pracują zdecydowanie za dużo i – w większości przypadków – są do tego zmuszani przez swoich pracodawców. Przyczyną tego jest wielki niedobór lekarzy w stosunku do potrzeb. Bez tej nadmiernej pracy lekarzy szpitale nie mogłyby funkcjonować. Przepracowani lekarze stanowią jednak zagrożenie dla siebie i swoich pacjentów.

Odpowiedzialność za doprowadzenie do takiej sytuacji spada na kolejne rządy RP, z obecnym włącznie. Publiczna ochrona zdrowia nie była i nadal nie jest priorytetem dla rządzących. Jest jedynie wykorzystywana do walki politycznej i propagandy.

Niedobór lekarzy stanowi tylko jeden z wielu objawów kryzysu publicznej ochrony zdrowia w Polsce. Innymi objawami są ogromne kolejki do leczenia i badań, zadłużenie szpitali, niesprawiedliwie niskie wynagrodzenia personelu medycznego, braki kadrowe w innych zawodach medycznych.

Praprzyczyną wszystkich tych patologii jest ogromny niedobór środków przeznaczonych na lecznictwo w stosunku do zakresu bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Tymczasem kolejne rządy, włącznie z obecnym, przeprowadzają coraz to nowe pseudoreformy pod hasłem „uszczelniania” publicznej ochrony zdrowia, byleby tylko uzasadnić niepodnoszenie nakładów.

Nie zmieniają tego faktu doraźne dodatki, jak zapowiadana ostatnio „specustawa” o dopłacie z budżetu państwa do NFZ czy pieniądze przeznaczane przez poprzednie rządy dla szpitali pod hasłem kolejnych „restrukturyzacji”. Wręcz przeciwnie – utrwalają one patologiczny system, w którym lepszy lub gorszy dostęp do leczenia zależy od kaprysów rządzących lub ich doraźnych interesów.

Pracownicy ochrony zdrowia są drugą po pacjentach wielką grupą społeczną krzywdzoną przez takie działania. Na nich spada bowiem krytyka i niezadowolenie chorych z trudnego dostępu do leczenia, oni muszą „łatać dziury” wynikające z niedoboru personelu medycznego, ich zaniżone wynagrodzenia są buforem łagodzącym niedostateczne nakłady na lecznictwo. Są oni zmuszani moralnym szantażem do akceptacji złych warunków pracy, niskich wynagrodzeń i pracy ponad siły, a ich próby buntu przeciwko tej sytuacji przedstawiane są jako działania na szkodę chorych.

Odnosi się to również do lekarskich dyżurów. Powszechne zatrudnianie dyżurujących lekarzy na podstawie umów cywilno-prawnych jest pretekstem do omijania przepisów o czasie pracy. Lekarze stają się wówczas formalnie „przedsiębiorcami”, nie pracownikami. Nie ma jednak faktycznych przeszkód, aby również ich objąć przepisami o czasie pracy. Takie rozwiązanie stosuje się np. wobec kierowców.

OZZL zwracał się wielokrotnie do kolejnych ministrów zdrowia o wprowadzenie takiego rozwiązania, spotykając się zawsze z odmową. Nawet obecny minister, głoszący opinię, że swoboda gospodarcza jest ostatnim argumentem, który będzie on brał pod uwagę przy reformowaniu służby zdrowia, twierdzi, że nie może objąć przepisami o czasie pracy lekarzy kontraktowych ze względu na konieczność poszanowania ich swobody gospodarczej. Można domniemywać zatem, że faktycznym priorytetem rządu jest utrzymanie niskich nakładów na publiczną ochronę zdrowia, nawet jeżeli odbywa się to kosztem zdrowia i życia lekarzy i pacjentów.

OZZL po raz kolejny wzywa Ministra Zdrowia i Premier RP do przygotowania przepisów, które spowodują, że wszyscy lekarze pracujący w publicznej ochronie zdrowia, również ci zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych, będą objęci przepisami o czasie pracy, aby zapobiec kolejnym przypadkom śmierci z przepracowania i aby nie narażać zdrowia i życia chorych, oddanych pod opiekę przemęczonym lekarzom. Niech ta regulacja stanie się bodźcem, który zmusi do dalszych i głębszych reform, poprawiających faktycznie stan publicznej ochrony zdrowia w Polsce".

Krzysztof Bukiel – przewodniczący ZK OZZL

Data utworzenia: 08.09.2017
OZZL: Stop śmierci lekarzy z przepracowania!Oceń:
(3.00/5 z 2 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Dziadek
   2017-11-19 11:11
   Obniżyć zarobki lekarzy to nie będą się tak "starali".....he he!! Wysokie zarobki za bardzo ich motywują pracując w szpitalu , przychodni i prowadząc prywatną praktykę zarabiają po 20-80 tys. / miesiąc. Skuteczność ich terapii jest często bardzo marna bo nie mają czasu nawet na poznanie najnowszych wyników badań. Posługują się wiedzą historyczną często z przed 50 i więcej lat. Pazyrność nie ma granic.odpowiedz
  • Zdiagnozowana
   2017-11-10 16:27
   No a ile tych lekarzy zmarło z przepracowania i czy oby z przepracowania a nie z dopingowania .A ilu pacjentów rocznie umiera z braku lub złej diagnozy tych papierków wolajacych ciągle o podwyzkiodpowiedz
  • Gosia
   2017-09-20 11:26
   Tylko dzięki lekarzom pracującym ponad normę w ilus miejscach te placówki istnieją To samo zaczyna się dziać z pielęgniarkami czekajmy dalej na personel może z Ukrainy? albo nie wiem skąd jak państwo nie rozumie ze nikt za grosze do zawodu nie przyjdzieodpowiedz
   • Zdiagnozowana
    2017-11-10 16:32
    Zacząć trzeba od tego że polikwidowano szkoły dla pielęgniarek i nie mamy ich w zanadrzu .Jak obecne przejdą na emerytury a to kwestia dekady gdy pojawi się ten problem to i wysokie wynagrodzenia nie pomogą bo personelu zabraknie.odpowiedz
  • majk
   2017-09-11 17:25
   Niech się związek zajmie lepiej wysokością pensji lekarzy. Jak ktoś zarobi godziwie w jednym miejscu to nie pójdzie pracować więcej. W tej chwili dla mnie ograniczenie ilości godzin pracy to prosta droga do emigracji.odpowiedz
  • quik
   2017-09-11 11:41
   Bukiel , ćwoku , sam tego chciałeś , sam oto walczyłeś buraku jeden . Więc teraz umieraj , lekarzyno .odpowiedz
   • Greks
    2017-09-14 14:17
    Widać zrozumienie tematu, jak zawsze. Żebyś się człowieku nie zdziwił jak kiedyś ten umierający lekarzyna będzie miał leczyć Ciebie albo Twoją rodzinę i nie da rady, ciekawe czy wtedy będziesz taki mądry i sam to zrobisz. Proponuję leczyć się samemu , Google z pewnością pomoże. Pewnie nawet pierwsza pomoc to dla " Panicza" wiedza tajemna. 😂🤣odpowiedz
    • Mikansei Sapphire
     2017-11-10 21:08
     To niech do .... podniosą wydatki na służbę zdrowia! Dla górników jest, dla policjantów, a dla lekarza nie Albo niech będzie mniejszy koszyk podstawowych, a dodatkowy można wykupić, i tyle. A lekarze, też ludzie. Co to za terror "moralnością". To brak moralności i szacunku dla siebie samych. Przecież też mają rodziny i życie prywatne, a nawet jeśli nie to powinni mieć prawo wyjść z pracy o czasie.odpowiedz

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Na co choruje system ochrony zdrowia

 • Życie bez opt-out
  Jeszcze kilka miesięcy temu Filip Płużański, rezydent z Łodzi potrafił, biorąc dyżur po dyżurze, przepracować ponad 300 godzin w miesiącu. Dzisiaj, bez klauzuli opt-out, pracuje maksymalnie 48 godzin w tygodniu. Efekty? Znajduje czas na zabawę z dziećmi, na naukę i przede wszystkim znacznie wyżej ocenia swoją pracę z pacjentami.
 • Dlaczego lekarze protestują?
  Do końca listopada lekarze wypowiadają klauzule do umów o pracę, które umożliwiają im prace powyżej 48 godzin tygodniowo. Samorząd lekarski zaapelował w tej sprawie do wszystkich swoich członków, ale w sposób szczególny w akcję zaangażowali się rezydenci. Dla młodych lekarzy to kolejny, po głodówce, etap protestu w sprawie wyższych nakładów na ochronę zdrowia. O co walczą młodzi medycy i dlaczego nie zgadzają się z rządem, który co prawda chce podwyższać publiczne wydatki na zdrowie, ale znacznie wolniej?
 • Rezydenci: Czas na „Zdrowie plus”
  To nie jest protest polityczny. To nie jest protest antyrządowy. Zdrowie nie ma barw politycznych, a my walczymy o zdrowie Polaków – tak, w największym skrócie, można streścić przekaz sobotniej pikiety pod Kancelarią Premiera.
 • Dlaczego lekarze strajkują? Zobacz film studentki medycyny
  Dlaczego lekarze strajkują? O co tak na prawdę walczą? Dlaczego rezydenci zdecydowali się na strajk głodowy? Czy chodzi jedynie o pieniądze? W krótkim filmie studentka medycyny stara się odpowiedzieć na te pytania.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies