×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Radziwiłł: Wezwania do ograniczania czasu pracy są haniebne

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Wezwania do ograniczenia czasu pracy lekarzy są skandaliczne i haniebne – stwierdził podczas środowego posiedzenia Komisji Zdrowia minister Konstanty Radziwiłł. To reakcja na zapowiedź akcji wypowiadania przez rezydentów klauzuli opt-out, a także apel samorządu lekarskiego o ograniczenie czasu pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo.

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

- Zapowiedzi, że lekarze będą pracować mniej, odbieram jako uderzenie w podstawy etyki lekarskiej – stwierdził minister podczas pierwszego czytania projektu ustawy zakładającej zwiększenie publicznych nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 roku.

Odpowiadając na zgłoszone podczas posiedzenia uwagi i pytania posłów Radziwiłł odniósł się też do przygotowywanej akcji ograniczania czasu pracy lekarzy, bo posłowie opozycji pytali, w jaki sposób rząd przygotowuje się do tej formy protestu. - Wezwania do de facto redukcji pracy w stosunku do pracowników służby zdrowia, zwłaszcza lekarzy, uważam za skandaliczne i haniebne. Odbieram zapowiedzi, że lekarze będą pracować mniej jako uderzenie w podstawy etyki lekarskiej. Mam nadzieję, że to nigdy się nie zdarzy - mówił Radziwiłł.

Minister stwierdził, że cały czas ma nadzieję, że do tego protestu nie trzeba będzie się przygotowywać. - Bo mam nadzieję, że ci, którzy zapowiadają protest, szczególnie w okolicznościach, w których jesteśmy dzisiaj, po prostu pójdą po rozum do głowy i przestaną mówić o wycofywaniu się z opieki nad pacjentem - skomentował.

Ministerstwo Zdrowia będzie musiało jednak udzielić odpowiedzi na takie samo pytanie na forum Sejmu – w czwartkowe popołudnie o spodziewane problemy w związku z protestem lekarzy, polegającym na ograniczeniu czasu pracy będą pytać rząd posłowie Nowoczesnej.

Pod koniec października Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do lekarzy o ograniczenie pracy do maksymalnie 48 godzin w tygodniu. Samorząd lekarski wskazał na nadmierne obciążenie lekarzy, wpływające negatywnie na jakość leczenia. Lekarze rezydenci z kolei, przerywając po czterech tygodniach protest głodowy zapowiedzieli, że będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala im pracować dłużej, niż przewidują obowiązujące normy. W tym tygodniu odbywają się już pierwsze spotkania w izbach lekarskich i szpitalach na temat szczegółów protestu.

09.11.2017

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.