×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Radziwiłł zarzuca rezydentom kłamstwa, chciwość i udział w spisku

Małgorzata Solecka
Kurier MP

– Nieprzypadkowo właśnie teraz rozpętuje się histerię wokół nakładów na ochronę zdrowia i bałaganu w systemie. Kilka dni temu ruszyła sieć szpitali i nie spełniły się czarne przewidywania przeciwników rządu – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Zdrowia, poświęconego protestowi młodych lekarzy.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. Przemysław Wierzchowski / Agencja Gazeta

Posiedzenie Komisji zostało zwołane w nadzwyczajnym trybie na wniosek posłów opozycji.

Przewodniczący Bartosz Arłukowicz na początku posiedzenia oddał głos przedstawicielowi Porozumienia Rezydentów OZZL. – Bez spotkania z premier Beatą Szydło, wszystko na to wskazuje, nie uda się osiągnąć porozumienia i zakończyć naszego protestu. Nie wiemy, kto doradza pani premier w sprawach ochrony zdrowia, ale czujemy, że jeśli wysłucha nas i naszych ekspertów, przyzna nam rację – mówił Jarosław Biliński. Podkreślał, że determinacja protestujących nie słabnie. – Już kilka osób zostało zdyskwalifikowanych z głodówki, ale codziennie dołączają do nas nowi. Przyjeżdżają z całej Polski, nie tylko rezydenci, ale też lekarze specjaliści. Głoduje z nami przewodniczący OZZL dr Krzysztof Bukiel.

Biliński stwierdził, że protestujący nie są w stanie porozumieć się z Ministerstwem Zdrowia. Wyjaśnienia przygotowane przez resort zdrowia dotyczące postulatów PR OZZL, powieszone na stronie resortu, nazwał „obrzydliwą propagandą sukcesu”. Na takie miano zasługuje, zdaniem Jarosława Bilińskiego, na przykład obietnica skrócenia kolejek do lekarzy. – Kolejki rosną. Dodatkowe pieniądze, które rząd znalazł na wykupienie niektórych świadczeń, mają sprawić, żeby sieć szpitali natychmiast się nie rozsypała – mówił. Przypominał też, o co walczą młodzi lekarze, czyli o szybkie zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. – O to, by wszyscy zrozumieli, że pieniądze na zdrowie to nie koszt, ale inwestycja. Bo nakłady szybko się zwracają.

Biliński przypomniał ministrowi to, o czym już pisaliśmy: – Na kilka tygodni przed tym, jak został pan ministrem zdrowia, obiecywał, że 6 proc. osiągniemy w ciągu 2-3 lat. To znaczy, że już w przyszłym roku powinniśmy wydawać na zdrowie 6 proc.!

Jakie są skutki niedotrzymanych obietnic? Biliński mówił o szczupłości kadr medycznych. I o tym, że Ministerstwo Zdrowia może zwiększać limity przyjęć na studia medyczne, ale jeśli pensje nie będą szybko rosnąć, i tak część absolwentów albo wyjedzie, albo przekwalifikuje się i podejmie pracę w innym zawodzie, lub zgodnie z wykształceniem, ale nie w placówkach ochrony zdrowia. Przypomniał, że Polska jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o liczbę lekarzy w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców – 2,2.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł nie przebierał w słowach, odnosząc się zarówno do samego protestu rezydentów, jak i ich postulatów. Jako przykład powielania kłamstw podał właśnie dane dotyczące liczby lekarzy. – Wskaźnik 2,2 nie jest prawdziwy. W Polsce mamy 3,5 lekarza na 10 tysięcy mieszkańców, co sytuuje nas w środku europejskiej stawki – stwierdził. Nie pierwszy raz Radziwiłł kwestionuje oficjalne dane OECD, powołując się na Centralny Rejestr Lekarzy. Tymczasem według danych z CRL w Polsce 171 tysięcy lekarzy wykonuje w tej chwili zawód, a ludność Polski według danych GUS wynosi niemal 38 milionów – to oznacza, że dane OECD są dość precyzyjne.

– Nieprzypadkowo teraz rozpętuje się histerię wokół wysokości nakładów na ochronę zdrowia, bo kilka dni temu wystartowała sieć szpitali i nie spełniły się czarne przewidywania tych, którzy krytykowali nasze działania – powiedział Radziwiłł. Zdaniem ministra zdrowia środowiska nieprzychylne rządowi i przeciwne kierunkowi zmian w ochronie zdrowia chcą zdestabilizować sytuację. – Jeden z niemieckich dzienników posunął się dziś do tego, że zażądał mojego odwołania – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Tymczasem, jak stwierdził szef resortu zdrowia, sprawy w ochronie zdrowia idą w dobrym kierunku. Rząd traktuje ten obszar priorytetowo, czego wyrazem jest wzrost nakładów. – W tym roku prawdopodobnie będą one wyższe o około 8 mld zł w stosunku do roku poprzedniego. Po raz pierwszy przekroczymy poziom 4,7 proc. PKB – powiedział Radziwiłł, przypominając że resort zdrowia pracuje nad ustawą, dzięki której Polska w 2025 roku będzie wydawać na zdrowie 6 proc.

Przyznał, że wynagrodzenia rezydentów nie są wysokie. – Na pewno nie są one jednak głodowe. Żyjemy w Polsce! – przypomniał. Wyliczał też ile więcej i kiedy dostaną – dzięki ustawie o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia i rozporządzeniu o płacach rezydentów – młodzi lekarze. – Oczekiwania płacowe rezydentów są oszałamiające – ocenił minister dodając, że w trakcie rozmów młodzi lekarze zaproponowali, by na podwyżki dla nich został przeznaczony cały Fundusz Rezerwowy NFZ. – A przecież pieniądze NFZ są przeznaczone na zakup świadczeń dla pacjentów – przypominał.

Po wystąpieniu ministra zdrowia jedna z obecnych na posiedzeniu głodujących rezydentek zasłabła. Po krótkiej przerwie posłowie wrócili na salę. – Wcale się nie dziwię, że protestujący nie chcą już z panem rozmawiać – stwierdził Bartosz Arłukowicz, wyliczając ile razy Konstanty Radziwiłł obraził rezydentów zarzutami o manipulację, kłamstwa i brak powściągliwości w żądaniach dotyczących wynagrodzeń.

09.10.2017
Zobacz także

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.