×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

MZ przejrzy ponad 400 porozumień z fizjoterapeutami i diagnostami

Klaudia Torchała

Ministerstwo Zdrowia do końca tego tygodnia przejrzy ponad 400 porozumień zmieniających wynagrodzenia dla fizjoterapeutów, diagnostów i elektroradiologów, a na początku przyszłego tygodnia wróci do rozmów z tymi grupami – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

strajk fizjoterapeutów, diagnostów i elektroradiologów
Strajk fizjoterapeutów i diagnostów, Poznań 23 września 2019 r. Fot. Łukasz Cynalewski/ Agencja Gazeta

Minister spotkał się we wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” z przedstawicielami tych grup zawodowych, które domagają się obiecanych podwyżek. Fizjoterapeuci i diagności powrócili od 23 września do przerwanego w maju protestu, a po spotkaniu z resortem zdrowia deklarują, że go nie zawieszają, a wręcz namawiają do jego rozszerzenia.

– Dzisiaj to 100 placówek, niech będzie od następnego poniedziałku 150. (…) Im większa presja na ministra i ministerstwo, tym więcej otrzymają pieniędzy przeznaczonych dla fizjoterapeutów, diagnostów, elektroradiologów i zawodów pominiętych przez system – powiedział po spotkaniu przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii Tomasz Dybek. Zaznaczył, że otrzymane do tej pory podwyżki, to „pomyłka”.

– Dowiedzieliśmy się od ministra, że te podwyżki, które otrzymali fizjoterapeuci i diagności na poziomie – i tu uwaga – 39 zł, to jest wielki sukces. Jeśli to jest sukces, to chyba ktoś się pomylił – powiedział Dybek.

Resort zdrowia zobowiązał się po spotkaniu, że do piątku przejrzy porozumienia pod kątem zawartych tam kwot i regulacji. Jak przypomniał minister zdrowia, w I półroczu około 230 jednostek podpisało porozumienia zmieniające wynagrodzenia, a od 1 lipca, zależnie od grupy zawodowej, pomiędzy 300 a 400 podmiotów.

– Ustaliliśmy z grupą biorącą udział w spotkaniu, że przejrzymy kwotowo wszystkie te porozumienia. Z naszych danych wynika, że (…) 70 procent podmiotów podwyżki otrzymało, jeżeli mówimy o fizjoterapeutach – powiedział Szumowski. Podkreślił, że dane te nie są zbieżne z tym, co przedstawia związek, bo według nich „te procenty są mniejsze”.

Minister dodał, że ma nadzieję, że dyrektorzy „są w stanie znaleźć jakieś środki na te porozumienia”. – Mamy kolejne zadeklarowane ponad 100 podmiotów, które powiedziały, że są w trakcie rozmów i chcą takie porozumienia zawrzeć – podkreślił, dodając, że jest świadomy tego, że „to długa droga zanim nastąpi pełna satysfakcja tych pracowników z pracy i płacy”.

Pominięte podwyżkami grupy zawodowe domagają się wzrostu płac, bezpłatnych szkoleń, adekwatnej wyceny świadczeń, szybkiego dostępu pacjenta do fizjoterapeuty i braku limitów na badania laboratoryjne oraz poprawy wynagrodzeń i warunków pracy dla innych zawodów medycznych. Obecnie akcja protestacyjna polega na wykorzystywaniu przez nich urlopów, zwolnień lekarskich i rezygnacji z nadgodzin.

25.09.2019
Zobacz także
  • Przestają ratować system
  • Protest fizjoterapeutów i diagnostów
  • Akcja „Polska to chory kraj”
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta