×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Starość to nie choroba

Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Już po raz trzeci Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zainicjowała akcję Wspólne Święta, której celem jest minimalizacja zjawiska oddawania seniorów do szpitali na okres Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. W tym roku razem z samorządem lekarskim o wspólne spędzanie świąt apeluje miasto Warszawa. I proponuje nowatorskie rozwiązania.

ćwiczący senior dzienny dom opieki

Inauguracja akcji Wspólne Święta w Dziennym Domu Opieki Medycznej. Fot. JD / Kurier MP

Jak mówi Paweł Doczekalski z Komisji Młodych Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, bazując na lekarskich doświadczeniach, zjawisko oddawania seniorów „na przechowanie” na okres świąt z roku na rok narasta.

– Poprosiliśmy NFZ o wyciąg hospitalizacji od roku 2016 do 2018 – jak przedstawiały się przyjęcia osób w wieku 70+ przed świętami. Czekamy na te dane – informował Paweł Doczekalski.

– Praktyka dyżurowa mówi jednak sama za siebie – podkreśliła zaangażowana w akcję Małgorzata Terlecka-Maciejewska, koordynator pionu lekarskiego NPL Szpitala Bielańskiego w Warszawie, i wyjaśniła: – Nie dalej jak w niedzielę, lekarz z mojego szpitala został wezwany na wizytę domową do 91-latka. Rodzina pacjenta wszelkimi możliwymi sposobami próbowała położyć go do szpitala. Jednym z argumentów było to, że pacjent nie je i nie pije. Rodzina mówiła o szeregu objawów, które wymagały weryfikacji w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Niejednokrotnie zdarza się, że tacy pacjenci ze względu na liczne obciążenia internistyczne, zostają przyjęci do oddziału. Kiedy stan ich zdrowia poprawia się, okazuje się, że trudno przekazać ich na powrót rodzinie. Tym razem było jednak inaczej, bo oprócz demencji, pacjentowi nic nie dolegało. Nie zgodziliśmy się, mimo nacisków rodziny, na przyjęcie pacjenta do szpitala.

Inauguracja akcji Wspólne Święta odbyła się 9 grudnia br. w Dziennym Domu Opieki Medycznej w warszawskim Wawrze. Ośrodek zajmuje się osobami starszymi obciążonymi chorobami lub niepełnosprawnością. Mimo że gwarantuje opiekę medyczną, rehabilitację i aktywizuje seniorów, na początku brakowało chętnych, którymi mógłby się personel domu zaopiekować.

– Początki były trudne, nie mogliśmy znaleźć pacjentów, którzy zechcieliby przyjść do nas, żebyśmy się nimi opiekowali – powiedziała Maria Aleksandra Kąkol, dyrektor Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wawer. – Po kilku miesiącach to się zmieniło. W tej chwili opiekujemy się 25 osobami. Myślę, że nowy dom, który będziemy otwierać w lutym wpisze się w tę kampanię. Bo to będzie dzienny dom pomocy, tym razem bez lekarzy, ale z pielęgniarkami i opiekunami.

Inauguracja akcji Wspólne Święta w Dziennym Domu Opieki Medycznej. Fot. JD / Kurier MP

Dziennym Domy Opieki Medycznej to nie jest pierwszy tego typu ośrodek, jaki miasto otworzyło. Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy wspomniał na wstępie, że doświadczenia zaczęły się od prowadzenia Domu Dziennego Pobytu dla Weteranów – Żołnierzy Powstania Warszawskiego.

– Zaczęło się od kilku osób. Dzisiaj opiekujemy się 50-60 powstańcami – mówił Paweł Rabiej. – Tworzą się nam bardzo ciekawe formy opieki nad osobami starszymi i osobami z niepełnosprawnościami. Kluczowe staje się zapewnienie opieki wytchnieniowej. Jest to wyzwanie Warszawy na najbliższe miesiące i lata. Chcielibyśmy, aby rodziny, które na co dzień opiekują się osobami starszymi lub z niepełnosprawnościami miały możliwość takiego ułożenia opieki, żeby nie pojawiała się pokusa oddania takiej osoby na święta do szpitala.

Wiceprezydent Warszawy dodał, że warto apelować do rodzin nie tylko z Warszawy czy Mazowsza, ale w ogóle do mieszkańców Polski, żeby szpitalne oddziały nie zapełniały się przed świętami osobami starszymi oraz żeby szukać form pomocy dla tych rodzin.

12.12.2019
Zobacz także
  • Poradnik dla rodzin i opiekunów seniorów trafi do szpitali
  • Szpital, czyli ryzyko dla seniora
  • Będzie możliwa dzienna długoterminowa opieka medyczna
  • Szpital to nie przechowalnia
  • W Polsce brakuje ok. 20 tys. opiekunów seniorów
  • NIK: seniorzy bez opieki
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta