×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czekając na powrót Novo-Helisen Depot

Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Po przywróceniu na listę refundacyjną szczepionki do odczulania Novo-Helisen Depot - roztocza kurzu domowego, preparatu brakuje w aptekach. Producent zapewnia, że jego nowa partia trafi na rynek najpóźniej do końca miesiąca.


Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Przypomnijmy: od 1 lipca b.r. produkt leczniczy Novo-Helisen Depot – roztocza kurzu domowego (preparat do leczenia podtrzymującego 1 x 4,5 ml) wypadł poza listę refundacyjną. Dla pacjentów oznaczało to znaczną podwyżkę ceny szczepionki, która z dnia na dzień wzrosła z 3,20 zł do ok. 700 zł!

Lekarze alergolodzy alarmowali wówczas, że wielu chorych może zrezygnować z terapii odczulającej. Po kilku miesiącach 1 listopada produkt wrócił na listę refundacyjną, ale z nowymi cenami.

Jak zauważyli lekarze i pacjenci, od 1 listopada dostępność produktu nie zmieniła się, ponieważ nie było go w aptekach – i to zarówno zestawu do leczenia początkowego (który cały czas pozostawał na liście refundacyjnej) jak i zestawu podtrzymującego.

Producent leku, firma Allergopharma-Nexter sp. z o.o., zapewnia, że w ciągu najbliższych dni sytuacja się zmieni.

– Zestaw do leczenia początkowego szczepionki Novo-Helisen Depot jest cały czas na liście refundacyjnej. Jego odpłatność od 1 listopada uległa zmianie z 3,2 zł do 19,40 zł, co wynika z urealnienia opłaty ryczałtowej. Natomiast zestaw podtrzymujący 2x4,5 ml, który znalazł się na listopadowej liście refundacyjnej, również w odpłatności ryczałtowej, kosztuje aktualnie 486,30 zł – poinformowała w zeszłym tygodniu MP.PL Katarzyna Rybsztajn z Allergopharma-Nexter sp. z o.o.

Przedstawicielka producenta dodała, że część szczepionek już powinna trafić do aptek.

– Od początku miesiąca minęło dokładnie siedem dni roboczych, w trakcie których rozdysponowane zostały 2 dostawy nowego opakowania produktu, w tym ostatnia z dnia 8 listopada. Dnia 12 listopada towar został wysłany do hurtowni ogólnoasortymentowych. Zakładamy, że szczepionki alergenowe pojawią się na stanach najszybciej 14 i 15 listopada, a w niektórych hurtowniach jeszcze później, ze względu na to, że zatowarowanie trwa nawet do tygodnia. Kolejne dostawy producenta planowane są jeszcze w listopadzie i grudniu – podsumowała Katarzyna Rybsztajn.

19.11.2019

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.