×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Enteroskopia

Co to jest enteroskopia i na czym polega?

Enteroskopia (najczęściej dwubalonowa, jednobalonowa lub spiralna) to badanie umożliwiające diagnostykę, pobranie wycinków i endoskopowe leczenie chorób umiejscowionych w całym jelicie cienkim. W enteroskopii dwubalonowej stosuje się tubę zabezpieczającą przed tworzeniem pętli. Umieszczony na końcówce aparatu balon może być napełniany powietrzem. Miękka tuba zaopatrzona jest na końcu również w balon, a ciśnienie w obu balonach jest monitorowane przez specjalnie skonstruowaną pompę.

Jakie są wskazania do enteroskopii?

Zwykle wskazaniem do enteroskopii jest podejrzenie choroby w jelicie cienkim, ponieważ jest ono niedostępne dla innych bardziej rozpowszechnionych metod diagnostycznych. Jednym z najczęstszych wskazań jest niedokrwistość o niejasnej przyczynie albo krwawienie z przewodu pokarmowego, którego źródła nie udało się odnaleźć w gastroskopiikolonoskopii.

Enteroskopia może być przydatna także w niektórych przypadkach przewlekłych i nawracających bólów brzucha czy biegunek. W jelicie cienkim można poszukiwać choroby Leśniowskiego i Crohna, uszkodzeń polekowych, zespołów upośledzonego wchłaniania i ich powikłań, polipów i zespołów polipowatości oraz nowotworów. W rozpoznanych już chorobach jelita cienkiego w enteroskopii można określić zaawansowanie procesu i skuteczność leczenia.

Także nieprawidłowości rozpoznane w endoskopii kapsułkowej lub badaniu radiologicznym można weryfikowaće i jednocześnie leczyć endoskopowo podczas enteroskopii.

Jak przebiega enteroskopia?

Enteroskopia wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Enteroskop jest wprowadzany w tubie przez jamę ustną i dalej, do jelita cienkiego. W zależności od wskazań badanie można także przeprowadzić przez odbyt, a wykorzystanie dostępu od żołądka i jelita grubego pozwala na zbadanie całego jelita cienkiego.

Enteroskop z założoną tubą oraz balonem na końcu aparatu wprowadza się do dwunastnicy. Gdy balon tuby osiągnie dwunastnicę, wypełnia się go powietrzem, stabilizując koniec enteroskopu w jelicie. Tam wypełniany jest balon na końcu aparatu, natomiast balon tuby jest opróżniany z powietrza. Tuba zostaje zsunięta na koniec aparatu, gdzie ponownie wypełniany jest balon tuby. Po wypełnieniu obu balonów tuba jest ostrożnie wycofywana, co powoduje skrócenie badanego odcinka jelita. Opisane czynności powtarzane są wielokrotnie, kolejne skracanie jelita na tubie zabezpiecza przed zapętlaniem się endoskopu.

Enteroskopia umożliwia diagnostykę całego jelita cienkiego, a także wykonanie zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych, jak np biopsja zmian w jelicie cienkim, tamowanie krwawień, usunięcie polipów czy poszerzenie zwężeń jelita cienkiego.

Jak przygotować się do enteroskopii?

Przygotowanie do enteroskopii zależy od drogi wprowadzania enteroskopu. Przed wprowadzeniem enteroskopu przez jamę ustną obowiązuje pozostawanie na czczo co najmniej przez 10 godzin, a przed badaniem od strony odbytu konieczne jest przygotowanie specjalnymi preparatami przeczyszczającymi, tak jak przed kolonoskopią.

Jakie są przeciwwskazania do enteroskopii?

Przeciwwskazania do enteroskopii są, takie jak dla gastroskopii (w enteroskopii z dostępu przez jamę ustną) lub takie jak dla kolonoskopii (w enteroskopii z dostępu przez odbyt).

Jakie powikłania mogą wystąpić po enteroskopii? Jak postępować po enteroskopii?

Enteroskopia diagnostyczna wiąże się z małą częstością powikłań (ok. 1%), z których najpoważniejsze to ostre zapalenie trzustki. Ryzyko powikłań wzrasta do 3–5% w przypadku enteroskopii terapeutycznej, która wiąże się z ryzykiem perforacji i krwawień.

Zawsze istnieje także ryzyko powikłań związanych z sedacją.

17.07.2017
Zobacz także
  • Pooperacyjna niedrożność jelit
  • Choroba Leśniowskiego i Crohna
  • Gastroskopia
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta