Kraska: w święta zostańmy w domach

Karolina Kropiwiec

W święta wielkanocne zostańmy w domach, nie uaktywniajmy się w kontaktach międzyludzkich, nie odwiedzajmy się nawzajem, to jeszcze nie jest ten czas - zaapelował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przetrwajmy jeszcze dwa, trzy tygodnie - dodał.


Fot. pixabay.com

Wiceszef MZ w rozmowie w TVP INFO podkreślił, że szczyt zachorowań spodziewany jest na okres około świąteczny. Jak stwierdził, trzecia fala jest zupełnie inna niż dwie poprzednie. Kraska wskazał, że wykrywanych jest więcej przypadków, trudniejsza jest także sytuacja w szpitalach.

Pytany, kiedy będziemy mogli wrócić do normalności i np. zniknie obowiązek noszenia maseczek, odpowiedział, że "premier postawił wysoką poprzeczkę - zaszczepienia wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia". "Myślę, że te wakacje powinny być w innym duchu i innym reżimie sanitarnym jak rok temu" - powiedział wiceminister.

Przyznał jednocześnie, że martwi go widok osób bez maseczek w przestrzeni publicznej. "Musimy jeszcze te dwa, trzy tygodnie przetrwać" - podkreślił Kraska.

Jak dodał, po tym czasie odczujemy spadek nowych zakażeń i liczby pacjentów, którzy trafiają do szpitali. "Wszystko wskazuje na to, że szczyt nowych zachorowań w trzeciej fali będzie w okresie okołoświątecznym. Myślę, że po świętach Wielkiej Nocy należałoby się spodziewać spowolnienia, ale to wszystko zależy oczywiście od nas" - zaznaczył Kraska.

01.04.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.