×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Żywotność wirusa opryszczki wargowej

10.02.2012

Pytanie nadesłane do redakcji:

Witam, chciałem zapytać o żywotność wirusa opryszczki wargowej i czy znajduje się on w ślinie osoby, która ma już opryszczkę w postaci strupków. Żona miewa opryszczki co jakiś czas, ale przeważnie cały wysiew to czas około tygodnia. Żona wówczas bardzo uważa, nie całuje ani mnie ani dziecka, często myje ręce (uważaliśmy do tej pory, że przenosi się to właśnie przez ten płyn w pęcherzykach - tak mówił lekarz), ale ostatnio, już w sytuacji, gdy nad górnej wardze żona miała jedynie strupki (żonie to często krwawi, więc były to w większości takie strupki z krwi) żona kichnęła na ulubioną małą poduszkę córki. Od ręki zabrała ją do prania, ale za niecałe 2 dni, przy segregowaniu prania mała zabrała poduszkę z kosza i niepostrzeżenie położyła się z nią spać (dziecko kładzie ją sobie na brzuszku, tak, że dotykała ona okolic intymnych, a mała była jedynie w bieliźnie). Żona zabrała poduszkę, ale dziecko usnęło, więc przebrała je i umyła dopiero po 3-4 godzinach. Nie przyszło nam do głowy, że to może być niebezpieczne po 2 dniach, ale poczytałem, że opryszczka przenosi się drogą kropelkową, czyli uznałem, że w ślinie też znajduje się wirus. Jestem przewrażliwionym ojcem, ale jeśli mimo wszystko zechce Pan/Pani ocenić niebezpieczeństwo opisanej sytuacji, to będę bardzo wdzięczny, boję się, że wirus mógł przenieść się dziecku w okolice intymne. I generalnie chciałbym się dowiedzieć, czy wirus ten znajduje się w ślinie osoby, u której wysiewy mają miejsce od kilku lat.

Odpowiedział:

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Opryszczka jest nazywana pospolitą, bo jest bardzo częstym zakażeniem wirusowym ludzi. Zmiany mogą wywołać dwa blisko spokrewnione ze sobą wirusy: HSV-1 i HSV-2 (skrót od Herpes simplex virus). Pierwszy z wirusów zwykle powoduje opryszczkę w górnej części ciała (wargi i jama ustna), drugi głównie na narządach płciowych, ale zdarza się, też odwrotnie. Zmiany niezależnie od umiejscowienia oraz typu wirusa praktycznie nie różnią się wyglądem.

Badania serologiczne wskazują, że przeważająca większość dorosłych (do 90%) jest zakażona wirusem HSV-1 i około co dziesiąty dorosły HSV-2. Opryszczka jest przykładem braku sprawiedliwości społecznej. Mimo częstych kontaktów (wirus opryszczki przenosi się z wydzieliną pęcherzykową, śliną oraz przez bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi i skórą, np. przy pocałunkach, czasami przez picie z jednego naczynia, wspólne sztućce, maszynki do golenia czy ręczniki) nie wszyscy ulegają zakażeniu i tylko mniej niż połowa zakażonych osób cierpi potem na nawroty opryszczki wargowej - zakażenia są często bezobjawowe. Okres wylegania wynosi od 1 do 26 dni, zwykle 6-8 dni. Wirus szybko ginie w temperaturze pokojowej oraz po wyschnięciu, dlatego przenoszenie się opryszczki przez przedmioty lub drogą kropelkową należy do rzadkości.

Co wiemy o zaraźliwości opryszczki? Jak Pan słusznie zauważył najbardziej zaraźliwy jest płyn z pęcherzyków. Oznacza, to że najłatwiej jest się zarazić przez kontakt z pęcherzykami. Ślina w czasie objawów opryszczki oraz, co ważne, od czasu do czasu także przy braku objawów zawiera znacznie mniejsze ilości (100-1000 razy mniej) wirusa opryszczki. Do zakażeń dochodzi zatem zwykle od osób z objawami opryszczki. Cechą wirusów z grupy opryszczki jest ustanowienie zakażenia latentnego, czyli trwającego całe życie osoby zakażonej. Większość ludzi zakaża się HSV-1 w dzieciństwie. Kto raz zaraził się opryszczką, będzie już zawsze miał w swoim organizmie wirusa i okresowo będzie go wydalał w ślinie. Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia zakażenia HSV. Są też dobre wieści. Osoba zakażona opryszczką nie zarazi się ponownie. Dysponujemy bardzo skutecznym lekiem przeciwwirusowym na opryszczkę - acyklowirem, trwają zaawansowane badania nad szczepionką, która jak mamy nadzieję całkowicie rozwiąże problem opryszczki.

Jestem pod wrażeniem Państwa starań przeciwdziałania zakażeniu dziecka. Jestem przekonany, że w opisanej sytuacji - kichnięcie na poduszkę i kontakt po 2 dniach, nie doprowadzi do przeniesienia opryszczki. Jednak proszę pamiętać, że w świetle wspomnianych danych, kontakt z wirusem HSV-1 będzie na dłuższą metę bardzo trudny do uniknięcia. Być może Pan też jest zarażony HSV i okresowo wydala wirusa w ślinie sam o tym nie wiedząc? A pozostałe osoby mające kontakt z dzieckiem: dalsza rodzina czy rówieśnice córki? Proponuję pogodzić się z myślą, że córka będzie miała kontakt z wirusem HSV-1 w przyszłości. Zakażenie wirusem opryszczki, choć potencjalnie groźne, najczęściej przebiega łagodnie.

Jeżeli Państwa dziecko zachoruje na opryszczkę, proszę pamiętać o możliwości leczenia przeciwwirusowego. Ponadto sugeruję, by Pana żona udała się do lekarza, który może zalecić jej wielomiesięczną, kurację acyklowirem hamującą nawroty opryszczki.

Rycina 1. Typowy obraz opryszczki wargowej u osoby dorosłej. Zwróć uwagę na umiejscowienie zmian na granicy skóry i błony śluzowej. Źródło: Wikipedia

Rycina. 2. Opryszczka wargowa zmiana w powiększeniu. Źródło: Wikipedia

07.02.2017
Wybrane treści dla Ciebie
  • Opryszczka u dzieci
  • Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej u dorosłych
  • Zapalenie przełyku wywołane przez wirus opryszczki zwykłej
  • Zapalenie siatkówki wywołane wirusem opryszczki pospolitej
  • Opryszczkowe zapalenie spojówek
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta