Obejrzyj wideo na temat półpaśca. Prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn wyjaśnia: zakaźność półpaśca, objawy choroby, co sprzyja zachorowaniu. Posłuchaj jakie są powikłania półpaśca i niebezpieczne lokalizacje. Czy można skutecznie zapobiegać zachorowaniu?
U mojej córki w przedszkolu w zeszłym tygodniu kilkoro dzieci zachorowało na bostonkę. Moja córka nie miała kontaktu z chorymi na bostonkę dziećmi, ponieważ nie chodziła wtedy do przedszkola. Czy bostonką można się zarazić od dziecka, które nie ma jeszcze objawów? Jakie są objawy bostonki i kiedy się pojawiają od momentu kontaktu z chorym? Czy ja również mogę się zarazić od mojej córki, czy jest to typowo dziecięca choroba?
Jakie są oficjalne statystyki?
Jak często występują?
Czy zaszczepienie przeciwko KZM takiego pacjenta jest wskazane?
Niektóre wirusy, takie jak wirusy powodujące przeziębienie i grypę, rozprzestrzeniają się bardziej w miesiącach, kiedy pogoda jest chłodniejsza. A jak jest w przypadku koronawirusa?
Prof. Magdalena Marczyńska odpowiada na pytania dotyczące szczepień u dzieci HIV(+): jak wygląda kalendarz szczepień, które szczepienia są obowiązkowe, dodatkowe, jaki jest tryb ich wykonywania, gdzie się je wykonuje i czy są bezpłatne?
Odpowiada doc. Anna Grzeszczuk z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Białymstoku
Odpowiada profesor Leszek Szenborn
Odpowiada profesor Leszek Szenborn
Odpowiada profesor Leszek Szenborn
Odpowiada profesor Leszek Szenborn
Odpowiada profesor Leszek Szenborn
Odpowiada profesor Leszek Szenborn
Posłuchaj wypowiedzi doc. Anny Grzeszczuk z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Białymstoku.
Na pytanie odpowiada dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Jak często występuje choroba reumatyczna? Dlaczego jej znaczenie w obecnych czasach jest znacznie mniejsze niż w przeszłości?
Jakie są różnice między anginą a innymi zapaleniami gardła?
Mam 39 lat i nie mogę sobie poradzić z pewnym problemem. W maju 2017 chcę lecieć do USA, żeby wyjść za mąż za mojego narzeczonego. Lekarz będzie żądał ode mnie karty szczepień, której niestety nie mam. Nawet nie wiem, gdzie jest, urodziłam się we Wrocławiu i tam też byłam szczepiona, przychodnia już nie istnieje.
Jak sprawdzić, czy byłam szczepiona? Nie mam szans jechać osobiście do Wrocławia, żeby szukać karty szczepień. Teraz od kilkunastu lat mieszkam w Gnieźnie. Czy lekarz prywatnie jest w stanie odzyskać te kartę szczepień? Czy muszę się przeciw tym chorobom jeszcze raz szczepić? Czy można zrobić badania prywatnie na przeciwciała? Proszę o pomoc, bo nie wiem co mam robić.
Mononukleoza jest w zasadzie chorobą samoleczącą się, tzn. musimy zadbać o ulżenie w cierpieniu pacjenta. Podajemy leki przeciwgorączkowe, doradzamy leżenie, stosujemy płynną dietę.
Powikłania są stosunkowo rzadkie. Najczęstszym powikłaniem jest pęknięcie śledziony, która jest powiększona u chorego.
Najprostszym badaniem diagnostycznym jest wykonanie morfologii krwi z rozmazem.
Przebywanie z chorym w jednym pomieszczeniu nie powoduje zakażenia. Aby doszło do przeniesienia wirusa kontakt musi być bliski.
Mononukleoza jest chorobą zakaźną, która może mieć różne tło wirusowe.
Kiedy należy wykonać badanie i jak interpretować wynik?
Charakterystyczną cechą są wykwity podobne morfologicznie do wykwitów w przebiegu ospy wietrznej, ale mają tendencję do zlewania się i występują po jednej stronie ciała.
O rodzajach i skuteczności terapii późnej boreliozy opowiada dr hab. n. med. Ernest Kuchar.
Diagnostyka laboratoryjna boreliozy jest bardzo trudna. Dlaczego? Na pytanie odpowiada dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Dowiedz się, na czym polega wczesne leczenie boreliozy i kiedy należy je rozpocząć.
Jeśli leczenie boreliozy rozpoczniemy na etapie wystąpienia rumienia wędrującego, z pewnością do grożnych powikłań choroby nie dojdzie - mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar.
Czy wiesz, że tylko niewielki odsetek zakażeń boreliozą przebiega w sposób objawowy? Jeżeli mamy do czynienia z przebiegiem objawowym choroby, zaobserować możemy dwie postaci zakażenia.
Poznaj czynniki odpowiedzialne za ryzyko zakażenia boreliozą.
Człowiek jest tylko przypadkowym żywicielem kleszczy. Niestety, wraz ze wzrostem populacji kleszczy, wzrasta ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze, w tym - boreliozą.
Mam 40 lat, nigdy nie chorowałem na ospę wietrzną ani nie byłem na nią szczepiony, aż do teraz... Trzy tygodnie temu moja 4-letnia córka dostała pierwszych wykwitów ospy wietrznej i w tym samym dniu ja za namową lekarza zostałem zaszczepiony pierwszą dawką szczepionki.
Moja mama dziś napiła się mleka, którego wcześniej napił się kot. Koty były szczepione 3,5 miesiąca temu, ale są wypuszczane i już mają robaki.
Moje pytanie dotyczy faktu znikomości ryzyka infekcji tasiemcem lisim. Czym jest ono uwarunkowane? Małą infekcyjnością dla człowieka? Czy musi zostać zjedzona dostateczna ilość jaj tego pasożyta?
Od pewnego czasu źle się czuję, jakbym cały czas była przeziębiona - utrzymuje się kaszel i zalegająca flegma. Zrobiłam wymaz z gardła i okazało się, że mam Streptococcus beta-hemolizujący, MLSB(-). Co to jest za bakteria?
Zachorowałam na półpasiec, a wcześniej byłam u znajomych. Czy mogłam ich też zarazić i czy osoba, która nie miała ospy może się zarazić i czy rodzina jest bezpieczna?
Jak długo HIV jest zakaźny w wydzielinie pochwowej lub spermie?
W 2010 r. podczas rutynowych badań wykryto u mnie wirusa cytomegalii. Lekarz rodzinny skierował mnie do lekarza wirusologa zakaźnika. Pani dr po obejrzeniu wyników zleciła badanie DNA CMV metodą PCR. Wynik wyszedł ujemny. Temat powrócił w 2014 r., gdyż zaszłam w ciążę, zrobiłam badania na obecność wirusa cytomegalii i nadal to samo.
Czy istnieje możliwość zarażenia się opryszczką ponownie? Od partnera albo w wyniku użycia szminki, której używałam podczas opryszczki?
Czy możliwe i realne jest zakażenie wścieklizną w następujący sposób: właściciel psa ma jego ślinę na reku, bo np. rzucał mu patyk albo zwyczajnie został polizany, i tą ręką chwyta klamkę od klatki schodowej albo trzyma poręcz w tramwaju itp.
Od ponad 2 lat mam następujące objawy: zmęczenie, uczucie palenia wewnątrz ciała, pieczenie głowy, języka, bóle stawów (na samym początku ledwo chodziłam), nocne poty, chrypka, bóle karku, mroczki, mrowienia, drętwienia rąk, niewyjaśnione bóle zębów.
Mam dość nietypowe pytanie dotyczące wirusów przenoszonych drogą krwi i kontaktów seksualnych, np. HIV czy HBV, w kontekście płynu ustrojowego, jakim jest mocz. Mianowicie, czy można jakoś przystępnie wytłumaczyć, dlaczego wirusy te znajdują się w moczu w ilościach minimalnych, śladowych, a upatrzyły sobie krew, nasienie oraz wydzielinę pochwy?
Niepokoi mnie wynik ASO 445. W normie jest do 200. Co oznacza podwyższone ASO?
Spędziłem wieczór z nowo poznaną dziewczyną... Akurat tak się zdarzyło, że tego dnia miała okres.
Podczas pobierania materiału do badań - była to mała torbiel z piersi, zawartość torbieli prysnęła mi w oko. Jakie jest ryzyko zarażenia HCV/HIV?
Czy można zaszczepić się na gruźlicę w wieku 33-35 lat, jeśli byłem szczepiony wcześniej?
Na ostatnim sylwestrze bawiłem się pod "chmurką" na imprezie masowej, pojawił się szampan i piliśmy z tej samej butelki. Co mi może grozić?
Chciałabym dowiedzieć się jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że zarażę się rotawirusem. Tydzień temu byłam u rodziny, w której 4 dni wcześniej panował rotawirus. Czy mogłam się zarazić?
Mam pytanie odnośnie do wścieklizny. Wczoraj podczas czyszczenia nóżek świńskich skaleczyłam się i dalej je myłam, była na nich krew świni. Czy w ten sposób mogłam się zarazić?
Sześć tygodni temu miałam kleszcza na przedramieniu. Kilka dni temu zauważyłam zaczerwienienie wokół tego miejsca. Czy to może być oznaka boreliozy? Mam się czego obawiać?
Czy kontakty z chorym, lub chorą prowadzą do przeniesienia zakażenia?
Biorę zastrzyki przeciw wściekliźnie, ponieważ ugryzł mnie nieznany pies. Czy w tym czasie mogę spożywać alkohol?
Obawiam się zakażenia wirusem HIV. Podczas rozmowy z osobą, którą podejrzewam o HIV, mała kropelka z ust tej osoby trafiła mi do oka. Wiem, że nie ma ryzyka, jeżeli to była ślina, ale mam pytanie, jakie jest ryzyko zakażenia, jeżeli ta osoba miałaby ranki w jamie ustnej, a ta kropelka byłaby krwią?
Ugryzło mnie nieduże dzikie zwierzę, chyba była to kuna. Czy powinienem zaszczepić się przeciwko wściekliźnie?
10 lat temu przyjąłem tylko 2 dawki szczepionki FSME-Immun przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Czy obecnie mam jeszcze zachowaną jakąkolwiek odporność swoistą przeciwko tej chorobie?
Jak powinno się leczyć zakażenie opryszczką na skórze tułowia (bok) i nogi. Czy wystarczą leki miejscowe?
Czy leśne owoce, w tym grzyby, mogą być źródłem zakażenia tą poważną chorobą?
Słyszałam, że nie można pić alkoholu podczas szczepienia przeciw wściekliźnie...dlaczego? Jakie to może mieć skutki?
Czy istnieje jakieś ryzyko zarażenia wirusem HPV, jeżeli w ciągu 2,5 roku od ryzykownej sytuacji w zabezpieczeniu, nie wystąpiły żadne wykwity w okolicach narządów płciowych i okolic odbytu?
Co ze stwierdzeniami, że można "roznieść sobie" opryszczkę? Wiele artykułów straszy, że istnieje możliwość, aby nosiciel w okresie wykwitu przeniósł "swojego" wirusa na gałkę oczną, czy w miejsce intymne. Czy to prawda?
Czy znajduje się on w ślinie osoby, która ma już opryszczkę w postaci strupków.
Niedawno czytałam, że toksoplazmozą można się zarazić głównie poprzez kontakt z chorym kotem. Czy istnieje możliwość zarażenia przez żywność? Jeżeli tak, to wobec tego, jakich produktów należy unikać?
Co oznacza wynik na toksoplazmozę IgG 235 AU/ml, a na IgM 5,3 AU/ml; (do 6 ujemny, od 6 do 10 wątpliwy, a ponad 10 dodatni). Kiedy była infekcja?
Jakie badania wykonuje ginekolog, jeżeli mam upławy o zabarwieniu mlecznym lub żółtym o nieprzyjemnym zapachu?
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł