×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Kiedy w badaniu USG jest widoczny pęcherzyk z zarodkiem?

Pytanie nadesłane do redakcji

Jestem w 6. tygodniu ciąży, na USG był widoczny pęcherzyk bez zarodka. Czy to oznacza, że zarodek już się nie rozwinie i poronię?

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Witam Panią serdecznie!
Badanie ultrasonograficzne jest podstawowym badaniem diagnostycznym w przebiegu ciąży. Jednakże w początkowym okresie ciąży obraz USG zależy w dużym stopniu od czasu trwania ciąży, w którym wykonywane jest to badanie. W 4.-5. tygodniu widać tylko pęcherzyk ciążowy. W 5.-6. tygodniu w jego wnętrzu pojawia się pęcherzyk żółtkowy, który odżywia zarodek, zanim wykształci się łożysko.

W Pani przypadku, tj. w 6. tygodniu ciąży zarodek może jeszcze nie być widoczny w trakcie badania USG ze względu na zbyt małe rozmiary. W związku z powyższym trudno jest przewidzieć, jakie będą dalsze losy ciąży. Echo zarodka można najczęściej uwidocznić po 6. tygodniu trwania ciąży, a około 7. tygodnia - czynność serca płodu.

Jeśli w 7. tygodniu ciąży w trakcie badania ultrasonograficznego nie uda się uwidocznić zarodka oraz czynności jego serca, taka ciąża wymaga wnikliwej obserwacji i ostrożności. Najczęściej zaleca się kontrolną wizytę po 1-2 tygodniach.

Należy również przeanalizować długość i regularność Pani cykli menstruacyjnych. Jeśli cykle miesiączkowe w Pani przypadku były nieco dłuższe niż 28 dni, nieregularne, to prawdopodobnie ciąża może trwać krócej niż wynika to z daty ostatniej miesiączki.

Proponuje skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia kolejnego terminu USG. To badanie pozwoli wstępnie ustalić prawidłowy przebieg ciąży i wykluczyć wiele patologii okresu wczesnej ciąży.

29.07.2014
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.