×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Przyczyny bólu brzucha po cesarskim cięciu

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, jestem 6 tygodni po cesarce, to drugi poród cięciem cesarskim, niestety w dalszym ciągu odczuwam pobolewania, kłucie, ciągnięcie. Na forach internetowych dziewczyny piszą, że szybciutko wracały do formy. Oprócz dolegliwości bólowych nie mam gorączki, rana wygląda OK, 3 tygodnie po cięciu byłam na konsultacji i ginekolog stwierdził, że w środku też jest w porządku. Nie mam już krwawienia, a wizyta dopiero za tydzień. Czy to normalne, że tak długo boli?
Drugie moje pytanie: czy na skutek kaszlu, a bardziej odkaszliwania, mogło się coś stać ze szwami wewnętrznymi? Czy to w ogóle możliwe, by rana na macicy się rozeszła? Nie dźwigałam, nie ćwiczę, tylko od czasu do czasu pokasłuję.

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Podczas cesarskiego cięcia stosuje się dwa rodzaje nacięcia brzucha: poprzeczne i podłużne. Cięcie poprzeczne zwykle wykonuje się tuż pod linią owłosienia łonowego, więc po zagojeniu blizna pozostaje niemal niewidoczna. Wady tego rodzaju nacięcia to dłuższe gojenie i niekiedy utrata rozciągliwości. Natomiast nacięcie podłużne przebiega od pępka do okolic łona i gwarantuje szybszy i łatwiejszy dostęp do dziecka. Wykonuje się je zwykle wtedy, gdy konieczna jest natychmiastowa interwencja. Oba rodzaje nacięcia wymagają prawidłowej higieny i troski.

Ból brzucha po cięciu cesarskim jest nieuniknionym elementem połogu. Kobieta, która urodziła dziecko przez cesarskie cięcie, przechodzi taki sam proces rekonwalescencji, jak kobieta po porodzie siłami natury. Ból brzucha po cięciu cesarskim jest zazwyczaj tępy, palący w okolicy rany pooperacyjnej, wzmaga się podczas wstawania z łóżka lub siadania. Związany jest z gojeniem się rozciętych powłok brzusznych i może się utrzymywać do około 2 tygodni po porodzie. Po cięciu cesarskim boli również podbrzusze w wyniku obkurczania się mięśnia macicy, co jest objawem pozytywnym.

Przyczyny bólu brzucha po cesarskim cięciu

W pierwszej dobie po cięciu cesarskim ból brzucha spowodowany jest głównie głęboką raną pooperacyjną. Podczas zabiegu zostaje przecięta nie tylko skóra, ale również powięź, mięśnie brzucha i mięsień macicy. Największy ból kobieta odczuwa podczas pionizacji, czyli pierwszego wstawania z łóżka.

Odczuwalność bólu zależy od progu bólowego kobiety. W trakcie pobytu w szpitalu kobiecie po cięciu cesarskim podawane są leki przeciwbólowe, które znacznie niwelują ból. Po pewnym czasie ból rany pooperacyjnej przeradza się w mrowienie wokół blizny oraz zaburzenia czucia. To normalne zjawisko, które może trwać od kilku tygodni do kilku lat po porodzie, ponieważ przecięte zostają w tym obszarze nerwy odpowiedzialne za czucie powierzchowne, a także naczynia krwionośne i mięśnie. Ból brzucha po cięciu cesarskim jest bardziej odczuwalny również podczas kaszlu i kichania. Wtedy powłoki brzuszne intensywnie się napinają i uciskają okoliczne nerwy oraz mięśnie. Ból brzucha wzmaga się również podczas karmienia piersią, ponieważ uwalniana jest wówczas oksytocyna, która powoduje bolesne obkurczanie się mięśnia macicy. Nieprzyjemny ból w dole brzucha, świadczący o zwijaniu się macicy, jest objawem pozytywnym i informuje, że wszystko powraca do normy. Macica, która przed porodem ważyła około 1,5 kg, po porodzie zmniejsza swój ciężar do 50 g! Ból ten odczuwają pacjentki zarówno po cięciu cesarskim, jak i po porodzie siłami natury. Obkurczanie się macicy trwa przez cały okres połogu, czyli 6 tygodni po porodzie. Kolejnym czynnikiem wywołującym ból brzucha po cięciu cesarskim są zaparcia i nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach.

Po cesarskim cięciu zawsze zostaje blizna na mięśniu macicy. To ważne, by rana na macicy goiła się prawidłowo, w przeciwnym razie może dojść do powstania niebezpiecznych dla zdrowia zrostów. Jeśli kobieta zajdzie w kolejną ciążę po przebytym wcześniej cesarskim cięciu, lekarze będą sprawdzali stan blizny, zwłaszcza w miarę zbliżania się terminu porodu. Poród naturalny po cesarskim cięciu i występujące w jego trakcie silne skurcze macicy mogą powodować rozchodzenie się blizn po poprzednim cięciu cesarskim, dlatego ważne jest monitorowanie tego obszaru mięśnia macicy przez lekarza ginekologa oraz ocena grubości i szerokości starej blizny w badaniu USG.

25.09.2014
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.