Zmiany charakterystyczne dla albinizmu są wrodzone i obserwuje się je od pierwszych dni życia. Dziecko, u którego podejrzewa się albinizm oraz każda osoba z potwierdzoną chorobą musi pozostawać pod stałą opieką specjalisty dermatologa.
Anetodermia, inaczej zanik plamisty skóry, to bardzo rzadka choroba. Charakterystyczne jest dla niej okrągłe lub owalne, ostro odgraniczone ognisko ścieńczałej skóry wielkości kilku milimetrów. Zmiany mogą być pojedyncze, rozsiane lub skupione na niewielkim obszarze skóry. Skóra w tych miejscach jest cienka, delikatnie pomarszczona, z widocznymi naczyniami krwionośnymi.
Z roku na rok wzrasta częstość występowania czerniaka i innych nowotworów skóry. Każdy z nas może zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka i inne choroby skóry związane z promieniami słonecznymi, przestrzegając kilku prostych zasad korzystania ze słońca.
Środowisko pochwy sprzyja zakażeniu drobnoustrojami. Zapobiega temu mechanizm samooczyszczania pochwy: stały przepływ wydzielin od szyjki macicy do przedsionka pochwy oraz naturalna flora bakteryjna.
Brodawki wirusowe narządów płciowych, zwane inaczej kłykcinami kończystymi, wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wyróżniono do tej pory ponad 120 typów HPV, z których część jest odpowiedzialna za zmiany w okolicach płciowych.
Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
Na twój numer +48 zadzwoni do Ciebie Doradca
Medyczny. Jeżeli nie uda mu
się z Tobą połączyć, podejmie kolejne 2 próby. W razie niepowodzenia powiadomimy Cię SMS-em jak
zrealizować poradę.