Łysienie u mężczyzn

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, od jakiegoś czasu mam problem z włosami. Jestem chłopakiem, mam 18 lat i w maju 2012 zauważyłem niezbyt duże zakola na głowie, przy czym to po prawej stronie nieco większe. Uważałem, że jest to wynik bardzo intensywnej diety odchudzającej, jakiej się wtedy poddałem, jednak od ponad pół roku odżywiam się prawidłowo, a problem nie ustąpił. Włosy mocno mi się przetłuszczają, myję je codziennie, czasami co drugi dzień. Zakola albo nie powiększyły się, a jeśli tak to nieznacznie, jednak włosy wokół nich są przerzedzone. Na początku września 2012 roku byłem na wizycie u trychologa, który nie stwierdził żadnego problemu, a już na pewno nie łysienia androgenowego, wspomniał jednak o lekkim łojotokowym zapaleniu skóry. W połowie września w tej samej sprawie pojawiłem się u dermatologa, który nie stwierdził problemu, ale po wielu moich pytaniach i wątpliwościach, przepisał mi Loxon 5, który stosuję od pół roku na zakola. Na lewym widzę dość ładny regularny odrost, choć nowe włosy nie są jeszcze długie i nie mają pełnego pigmentu, a na prawym słaby meszek, co mnie niepokoi, bo zastanawiam się, czy po 6 miesiącach kuracji efekty nie powinny być lepsze. Przez ostatni miesiąc miałem problem ze swędzeniem skóry głowy i nieco większym wypadaniem. Podczas czesania rano wypada mi 20–30 włosów, a podczas mycia znajduję ich w wannie kilkanaście, ale część na pewno spłynęła razem z wodą. Mam wrażenie, że włosy przerzedziły się i zrobiły się trudne do ułożenia. Dodam, że od dłuższego czasu leczę trądzik, ale teraz sytuacja jest dość opanowana. Ze strony mamy wujek i dziadek są łysi, a tata "jest w trakcie". Dziadek od strony taty ma bardzo dobre włosy, jak na swój wiek, ale nikt nie łysiał w tak młodym wieku. Prawe zakole robi się coraz bardziej widoczne i mam problem, żeby je umiejętnie "zakryć". Co robić? Bardzo proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytania:
Czy to może być łysienie androgenowe, a może łojotokowe?
Jak poradzić sobie z zakolami?
Czy minoksydil to jedyne rozwiązanie?
A może jest jakiś inny problem, o którym nie pomyślałem?
Jakich efektów należy spodziewać się po Loxonie 5 i kiedy, i czy uzyskam odrost, taki jak na zarośniętej skórze głowy?
Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź, bo strasznie się tym stresuję i nie mogę przestać o tym myśleć.

Odpowiedziała

dr med. Jolanta Maciejewska
Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy

Łysienie androgenowe jest najpowszechniejszą formą łysienia i zgodnie z definicją: to trwała utrata włosów zależna od androgenów, charakterystyczna dla mężczyzn. Decydującą rolę odgrywają: predyspozycja genetyczna, wiek i poziom androgenów. Prawdopodobieństwo łysienia typu męskiego u danego mężczyzny zależy od liczby łysych krewnych pierwszego i drugiego stopnia. Obok czynników genetycznych ważną rolę odgrywa wiek (częstość występowania łysienia typu męskiego wzrasta z wiekiem) oraz udział androgenów (jak dobrze wiadomo, eunuchowie nie łysieją, natomiast kastraci leczeni androgenami tracą włosy). Łysienie androgenowe występuje u ok. 50% populacji powyżej 40. roku życia, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Łysienie typu męskiego zwykle postępuje stopniowo, zaczyna się w kątach skroniowo-czołowych, następnie zajmuje okolicę ciemieniową, w konsekwencji dochodzi do zlewania się przedniej i tylnej strefy wyłysienia, a następnie rozlanej utraty włosów. Leczenie łysienia typu męskiego musi trwać bezustannie, ponieważ nie da się wywrzeć wpływu na dwa główne czynniki etiologiczne (predyspozycję genetyczną i androgeny). Do metod leczenia zaliczyć należy terapię minoksydylem, finasterydem czy przeszczepienie włosów. Minoksydyl poprawia ukrwienie brodawek skórnych dzięki indukcji czynników wzrostu naczyń. Około 50% osób stosujących ten lek stwierdza pogrubienie włosów na głowie po 4–6 miesiącach, poprawa utrzymuje się tak długo, jak długo stosowany jest lek.

Napisał Pan, że trycholog stwierdził u Pana łojotokowe zapalenie skóry. Problem przetłuszczających się włosów jest skutkiem zwiększonej produkcji łoju przez gruczoły łojowe skóry głowy. Przyczyn powstania łojotoku jest wiele, zarówno czynniki miejscowe (skłonność do rogowacenia ujść mieszków włosowych), ogólnoustrojowe (np. nadczynność hormonów androgenowych), jak i środowiskowe (niska temperatura). Często przy przetłuszczających się włosach występują łupież oraz wypadanie włosów. Pielęgnacja przetłuszczających się włosów jest trudnym i długotrwałym procesem. Zaleca się stosowanie preparatów stworzonych specjalnie do skóry z łojotokiem, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwświądowo, a także łagodnie i delikatnie.

Stosowane odżywki, balsamy czy maski do włosów nie powinno nakładać się u samej nasady włosów. Podczas spłukiwania włosów bardzo ważna jest temperatura wody. Zbyt niska lub zbyt wysoka może spowodować, że gruczoły łojowe zostaną pobudzone do produkcji ochronnego sebum. Ponadto do stylizacji nie powinno się stosować preparatów, które dodatkowo natłuszczają włosy (np. żeli, gum, past), ale te, które lekko je wysuszają: pianki i lakiery.

Proponowałabym Panu wizytę u dermatologa, który na podstawie wywiadu oraz obrazu klinicznego ustali właściwe rozpoznanie i etiologię zakoli, które się Panu pojawiły. Ponadto dobierze Panu dermokosmetyki, ważne przy odpowiedniej pielęgnacji i w razie konieczności włączy leczenie.

Piśmiennictwo:

Braun-Falco O., Burgdorf W.H.C; Plewing G., Wolff H.H; Landthaler M.: Dermatologia. Gliński W. (red. wyd. polskiego). Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004.
Szepietowski J., Reich A.: Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową. Wydawnicto Lekarskie PZWL. Warszawa 2008.

17.04.2013
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta