×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Sejm uchwalił przepisy w sprawie tabletki „dzień po”

Małgorzata Solecka
Kurier MP

W czwartek po południu Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, przewidujący, że osoby po ukończeniu 15. roku życia będą mogły zaopatrywać się w tabletkę „dzień po” bez recepty.

Fot. Adobe Stock

  • Głosowanie potwierdziło, że w tej sprawie nie było do końca zgody w koalicji rządzącej
  • Teraz ustawa trafi do Senatu, który zbiera się 6 i 7 marca

„Za” głosowało 224 posłów, „przeciw” – 196. Blisko 40 posłów było nieobecnych podczas głosowania. Głosowanie potwierdziło, że w tej sprawie nie było do końca zgody w koalicji rządzącej. Klub PSL się podzielił – większość zagłosowała za projektem rządowym, ale siedmiu posłów, w tym Marek Sawicki i Piotr Zgorzelski, a także m.in. Marek Biernacki zagłosowało razem z klubami PiS i Konfederacji. O ile jednak Konfederacja chciała całkowitego odrzucenia projektu, PiS – przynajmniej oficjalnie – walczyło o podwyższenie granicy wieku dostępności środka hormonalnego do ukończenia 18. roku życia.

Ustawa mogła być przyjęta przez Sejm już dwa tygodnie temu, ale wtedy – pod nieobecność premiera Donalda Tuska, który wyjechał na kilka dni na urlop – część ludowców zastopowała procedowanie projektu, uzasadniając to koniecznością uzgodnienia stanowisk. Jednak gdy Tusk wrócił, nie zgodził się na żadne ustępstwa, przypominając, że projekt został zaakceptowany przez rząd, a koalicjanci, jedyne co mogą zrobić, to go poprzeć. Jak się okazało, nie wszyscy to jednak zrobili.

Wyniki wskazują też na dość dużą grupę posłów, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu. Najwięcej nieobecnych było w klubie PiS, nie głosował m.in. były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który niedługo wcześniej wziął udział w głosowaniu nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej. Nie głosowała też całkiem duża grupa posłów KO, m.in. Roman Giertych. Od głosu wstrzymała się natomiast była minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Teraz ustawa trafi do Senatu, który zbiera się 6 i 7 marca. Minister zdrowia Izabela Leszczyna mówiła niedawno, że jeśli proces legislacyjny pójdzie sprawnie, 1 kwietnia tabletki „dzień po” mogłyby już być dostępne bez recepty, ale ten termin wydaje się mało prawdopodobny. Nawet jeśli Senat przyjmie ustawę bez poprawek i trafi ona na biurko prezydenta, weto Andrzeja Dudy przy uchwalonej przez Sejm granicy wieku jest więcej niż prawdopodobne.

W czwartek wieczorem prezydent Andrzej Duda potwierdził na antenie telewizji Polsat, że nie podpisze nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Przypomniał, że z jego inicjatywy uchwalono zakaz korzystania z solarium dla osób niepełnoletnich. - Solarium! A tu mowa o bombie hormonalnej – stwierdził.

23.02.2024
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta