×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy istnieje możliwość profilaktycznego leczenia grypy lekami przeciwwirusowymi? Jak je stosować?

Profilaktyczne podawanie leków przeciwko wirusowi grypy jest możliwe w niektórych przypadkach (osoba z grupy ryzyka po bliskim kontakcie z chorym na potwierdzoną grypę w okresie zakaźności), ale zamiast niego aktualnie preferuje się wczesne rozpoczynanie leczenia przeciwwirusowego u osób z grupy ryzyka po pojawieniu się objawów grypy. Takie stanowisko jest uzasadnione obawą przed ryzykiem selekcji szczepów wirusa opornych na leki i trudności w odróżnieniu kontaktów niosących ze sobą istotne ryzyko zakażenia od obciążonych znikomym ryzykiem (częste tzw. fałszywe alarmy), co może powodować częste niepotrzebne leczenie.

Kobiety ciężarne, dzieci w pierwszych 2 latach życia lub osoby przewlekle chore (zwłaszcza na chorobę płuc, serca, wątroby, nerek, cukrzycę lub z upośledzeniem odporności), albo bardzo otyłe powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeżeli w ciągu 7 dni od kontaktu z chorym na grypę (w okresie zakaźności*) wystąpiła u nich gorączkaból gardła i/lub suchy kaszel.

Objawom tym może towarzyszyć ból mięśni, głowy, uczucie rozbicia i złe samopoczucie. Dzieci do ukończenia 2 lat są niespokojne, a zamiast kaszleć mogą wymiotować. Do lekarza należy się także zgłosić w razie wystąpienia innych niepokojących lub ciężkich objawów.

* Okres zakaźności chorego na grypę wynosi do 7 dni od zachorowania lub – jeśli objawy trwają dłużej – do 24 godzin po ustąpieniu gorączki. Jeśli objawy grypy nie wystąpią do 7 dni po kontakcie z chorym, to najprawdopodobniej nie doszło do zakażenia.


Na pytanie odpowiedział
Dr med. Jacek Mrukowicz
Medycyna Praktyczna

Powrót listy pytań »

Autorzy odpowiedzi oraz Medycyna Praktyczna nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody pośrednio lub bezpośrednio związane z informacjami zawartymi w niniejszej odpowiedzi. W każdym przypadku ostateczną decyzję dotyczącą postępowania oraz leczenia należy podejmować indywidualnie po ocenie pacjenta przez lekarza.

11.09.2012
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta