PPOZ: cyberuzależnienie to ciężka choroba psychiczna

PPOZ

Smartfony, tablety, komputery – najpierw bajki, piosenki, potem gry. Zanim dziecko dobrze zacznie chodzić i mówić, staje się stałym bywalcem sieci, bez której – jak się szybko okazuje – nie potrafi żyć. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm – coraz więcej dzieci cierpi na cyberuzależnienie, uznane za ciężką chorobę psychiczną, wywołującą inne poważne schorzenia.


Fot. pixabay.com

– U coraz młodszych pacjentów rozpoznajemy tzw. „wczesne padaczki”, dzieci cierpią na zaburzenia koncentracji, bezsenność, nadpobudliwość, depresję. Do tego dochodzą wady postawy, bóle pleców i kręgosłupa, wady wzroku, otyłość, nadciśnienie, cukrzyca. Apelujemy do rodziców, aby ograniczyli swym dzieciom dostęp do sieci – zanim będzie za późno – radzi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jeszcze kilka lat temu najlepszym „uspokajaczem” dziecka była grzechotka, przytulanka i bajka czytana przez rodziców, nie tylko przed snem. Dziś to przeszłość. Wystarczy jeden telefon, smartfon, tablet, albo komputer. Bez ograniczeń, do woli. Godzinami.

– Intensywność aktywności w cyberprzestrzeni rośnie wraz z wolnym czasem. A takim z pewnością są wakacje. Nie wszyscy wypoczywają nad morzem, czy w górach. Mnóstwo młodych osób, także dzieci, spędza czas w domach. A jak w domach, to zwykle przed komputerem – podkreśla Bożena Janicka. – Buszowanie w sieci zajmuje wiele godzin. Młody organizm chłonie zawarte w niej informacje. Dzieci są wyjątkowo podatne na nowe znajomości. Zagrożenia płyną zewsząd, a życie bez komputera, czy telefonu przestaje wydawać się możliwe. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na listę chorób psychicznych wpisała cyberuzależnienie! Dotyka ono już kilkuletnie dzieci.

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? – Przede wszystkim agresja, gdy nagle z jakiegoś powodu nie ma dostępu do internetu. Protest, gdy dziecku zabierze się telefon. To pierwsze sygnały. Inne to: zarywanie snu, brak kontaktu fizycznego z rówieśnikami, pogorszenie się ocen w szkole, ogólna apatia, brak innych zainteresowań, niechęć do wychodzenia z domu, utrata więzi z najbliższymi – wymieniają lekarze PPOZ.

Najlepszą metodą, aby uchronić dziecko przed ciężką chorobą jest zapobieganie zagrożeniu. – Do czwartego roku życia dziecko nie powinno mieć stałej styczności z telefonem czy komputerem. W późniejszym wieku do około 2 godzin, maksymalnie do 3-4 godzin dziennie, oczywiście z przerwami. I wyłącznie pod kontrolą rodzicielską. Wakacje to doskonały moment, żeby zmienić przyzwyczajenia.

– Drodzy rodzice – zabierzmy nasze dzieci na plac zabaw, rower, basen. Idźmy wspólnie na mecz, koncert, albo na zakupy! Znajdźmy sposób, żeby wyszły z domu. Są ścianki wspinaczkowe, parki linowe. Nie pozwólmy naszym dzieciom zaplątać się w sieci. Bo może być za późno – apelują lekarze PPOZ.

24.07.2019
Zobacz także
  • Rodzice obserwują u dzieci w każdym wieku ryzyko uzależnienia od internetu
  • W ramach reformy psychiatrii dziecięcej działa 120 poradni
  • Psychiatria w reformie
  • Patotreści w internecie oglądało 37% nastolatków
  • Nastolatki w sieci
  • Choroba z internetu
  • Lepiej edukować dzieci niż blokować im internet
Serwis tematyczny zawiera
publikacje wyspecjalizowane
w tematyce opieki nad dziećmi
kierowane do osób zainteresowanych
tymi zagadnieniami
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.