×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Prawidłowa waga 1,5-rocznego dziecka

Pytanie nadesłane do redakcji

Ile powinno ważyć 1,5-roczne dziecko?

Odpowiedział

Dr n. med. Piotr Dziechciarz
Klinika Pediatrii
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Wzrastanie, a więc i przybywanie na wadze u każdego dziecka przebiega indywidualnie. Jest ono zależne od czynników genetycznych oraz środowiskowych (np. odpowiednie żywienie). Nie ma więc ustalonej uniwersalnej, wzorcowej wagi dla wszystkich dzieci w wieku 1,5 roku.

Natomiast aby ocenić czy dziecko prawidłowo rośnie, należy użyć siatek centylowych, które znajdują się w każdej książeczce zdrowia dziecka. Posługując się nimi, możemy porównać masę czy długość ciała dziecka z parametrami rozwojowymi jego rówieśników tej samej płci. Możemy dowiedzieć się, czy nie odstaje od norm populacyjnych, które zawierają się między 3. a 97. centylem. Możemy także sprawdzić, czy nie zachodzą rażące dysproporcje między wagą i wzrostem malucha, co mogłoby świadczyć o niedożywieniu lub nadwadze. Jeśli pozycje centylowe masy ciała i wysokości nie różnią się o więcej niż 2 kanały centylowe to te proporcje uznaje się za prawidłowe.

Jednak ważniejsze od jednorazowego porównania jest śledzenie indywidualnego tempa rozwoju dziecka. Przy każdej profilaktycznej wizycie lekarskiej powinno się zważyć dziecko i zmierzyć długość jego ciała, nanosząc wyniki na siatki centylowe. Zwykle dziecko rozwija się wzdłuż którejś z linii oznaczających, jaki procent populacji jest od niego mniejszy (lżejszy). Nagły spadek lub wzrost na niższe lub wyższe kanały centylowe może świadczyć o chorobie. Metoda długofalowej oceny jest na świecie powszechnie uznawana za najlepszy sposób analizy rozwoju fizycznego dziecka.

Piśmiennictwo:

Kliegman R., Stanton B., Geme J. i wsp.: Nelson Textbook of Pediatrics. Saunders 2011, wyd. 19

25.09.2012
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.