Zmiany skórne w okolicy pieluszkowej

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Mieszkamy w Wielkiej Brytanii. Lekarz stwierdził u naszej 18-miesięcznej córeczki grzybicę pachwin, dokładnie w miejscu intymnym. Skóra w tych obrębach jest zaczerwieniona. Dotychczas przy przewijaniu dziecka nic nas nie zaniepokoiło, objawy wystąpiły z dnia na dzień. Czy grzyb rozwija się tak szybko, w kilkanaście godzin? Co prawda ma malutkie dwie plamki na rączkach i inny lekarz stwierdził, że to jest grzyb, ale to nie trwało tak szybko, jak to, co pojawiło się pod jej pieluszką. W obu miejscach stosujemy tę samą maść DAKTAKO. Być może lekarz zainsynuował się tym, co nasze dziecko ma na rączkach i właściwie jego diagnoza oparła się tylko na badaniu wzrokowym? Z góry dziękujemy.

Odpowiedziały

dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz
lek. med. Adriana Polańska

Katedra i Klinika Dermatologii
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Obecność zmian skórnych w okolicy pieluszkowej może wskazywać na kilka chorób dermatologicznych wymagających konsultacji dermatologicznej. Są to przede wszystkim: pieluszkowe zapalenie skóry oraz łojotokowe zapalenie skóry.

Obie jednostki chorobowe mogą być związane z wtórnym nadkażeniem wywołanym grzybem drożdżopodobnym – drożdżakiem, które ze względu na lokalizację (panująca w tej lokalizacji odpowiednia wilgotność i temperatura) rozwija się szybko.

W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry zmiany zajmują okolicę narządów płciowych, pachwin i pośladków. Mają charakter rumieniowo-złuszczający i mogą im towarzyszyć drobne okrągłe zmiany skórne umiejscowione dookoła.

W przypadku łojotokowego zapalenia skóry obserwuje się zmiany zapalne pokryte łuską i zajęte są głównie okolice fałdów skórnych (zgięcia stawowe), okolica pieluszkowa, głowa owłosiona (w postaci ciemieniuchy).

Warto dodać, że rozpoznanie tych jednostek chorobowych opiera się głównie na oglądaniu zmian skórnych gołym okiem. Dopiero w przypadku długo utrzymujących się zmian skórnych, opornych na leczenie wskazane jest wykonanie badań dodatkowych.

Zastosowanie w tym przypadku preparatu o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych może mieć zatem uzasadnienie, ale jedynie przez krótki okres (z uwagi na dodatek hydrokortyzonu). Nie należy zapominać o prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka w tej okolicy i częstym zmienianiu pieluszek. Skórę dziecka należy myć delikatnym płynem myjącym i po osuszeniu aplikować krem ochronny z cynkiem i pantenolem.

04.06.2012
Inne pytania
  • Stosowanie Tantum Verde i Sinecodu u dzieci na kaszel i chrypkę
  • Do kiedy dziecko zaraża ospą?
  • Zaraźliwość rotawirusów
  • Mięczak zakaźny u dziecka
  • Czy dzieci wyrastają z refluksu żołądkowo-przełykowego?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta