×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Najczęstsze objawy alergii na kota u dzieci

Pytanie nadesłane do redakcji

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące alergii na kota. Moja chrześnica jest uczulona między innymi na kota. Ma trzy latka i często spędza ze mną popołudnia, a czasami także weekendy, gdzie ma do czynienia z kotem i psem. Gdy jest u mnie, nic się z nią nie dzieje. Nie dostaje żadnej wysypki, żadnej pokrzywki, nie kicha, nie łzawią jej oczka. Jest radosna i zachowuje się jak zdrowe dziecko. Kilkakrotnie jednak jej mama zwróciła mi uwagę, że po weekendzie spędzonym u mnie - niezależnie od tego, czy była u mnie jedną noc, czy trzy noce z rzędu, maleńka wymiotowała w nocy po powrocie do domu. U dziecka nie stwierdzono żadnej alergii pokarmowej, nie daję jej też do jedzenia nic ciężkostrawnego, jest więc mało prawdopodobne, że tyle razy zjadła coś, co jej zaszkodziło. Jej mama oskarża o to mojego kota, a ja już sama nie wiem. Czy to możliwe, aby nic jej nie było, kiedy z kotem przebywa, a gdy wróci do domu, zaczynały się wymioty? To normalne, aby alergia objawiała się w ten sposób? Dziękuję za poradę. Joanna

Odpowiedziała

dr n. med. Grażyna Durska
Zakład Medycyny Rodzinnej
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Poradnia alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Jest bardzo mało prawdopodobne, a właściwie nieprawdopodobne, aby objawy występujące u Pani chrześniaczki były związane z uczuleniem na alergeny kota lub psa. Jak słusznie Pani zauważyła, w przypadku alergii objawy występują znacznie wcześniej (z reguły w czasie od 15 minut do 6 godzin od kontaktu z alergenem).

Najczęstsze są objawy ze strony:

 • układu oddechowego: kichanie, świąd nosa, kaszel, świszczący oddech, uczucie braku powietrza
 • oczu: zaczerwienienie spojówek świąd, łzawienie
 • skóry: zaczerwienienie, wykwity o charakterze bąbla pokrzywkowego, świąd.

Ewentualny związek pomiędzy pokarmami spożywanymi przez dziecko a występującymi wymiotami można w bardzo prosty sposób potwierdzić lub wykluczyć. Proszę spróbować w czasie kilku kolejnych odwiedzin dziecka u Pani przygotowywać tylko takie posiłki, jakie maluch je w swoim domu.

A może przyczyną wymiotów jest czynnik emocjonalny? Może dziecko nie lubi rozstań z Panią? Zdarza się, że w sytuacji rozstania, stresu bądź intensywnego przeżywania emocjonujących zdarzeń dzieci reagują wymiotami, podwyższoną temperaturą ciała, niespokojnym snem, brakiem apetytu itp.

Piśmiennictwo:

Krauze A., Kulus M.: Alergia na zwierzęta. Alergoprofil 2011; 7(1): 16-23.
Rapiejko P.: Najczęstsze alergeny i ich występowanie. [W:] Fal A.M. (red.): Alergia, choroby alergiczne, astma. Tom 1. Kraków, Medycyna Praktyczna, 2010: 173
Rudzki E.: Alergeny. Medycyna Praktyczna 2008; 256
Willak-Janc E., Jonkisz P.: Pies - przyjaciel czy wróg alergika? Alergia Astma Immunologia 2012; 17 (3): 113-117.

27.03.2013

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.