×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Alergia na kota

Pytanie nadesłane do redakcji

Dzień dobry, mam 4-letnią córkę, od jej urodzenia w domu był kot. W czasie zeszłych wakacji zdechł. W ciągu jesieni i zimy nie było zwierząt w domu, teraz mamy kotka i przy bezpośrednim kontakcie z nim, na twarzy córki pojawiają się małe czerwone plamki – 3-4, czasem odstająca malutka krostka, która zaraz znika. Jak nie dotyka kota, to ustępuje wszystko po paru minutach (2-4), nie kicha, nie ma kataru ani innych objawów. Co robić czy to groźne? Czy jest coś, co może zapobiec tym plamkom?

Odpowiedziała

dr n. med. Grażyna Durska
Zakład Medycyny Rodzinnej
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Poradnia Alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Powyższe objawy najprawdopodobniej wywołane są podrażnieniem delikatnej skóry dziecka przez sierść kota. W przypadku alergii objawy nie ustępowałyby w tak krótkim czasie. Alergia na alergeny kota najczęściej manifestuje się objawami ze strony:

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów najważniejszym sposobem postępowania byłoby oddanie kota i dokładne wysprzątanie mieszkania (alergeny kota mogą utrzymywać się w pomieszczeniu przez wiele lat).

Objawy występujące obecnie u dziecka raczej nie są związane z uczuleniem. Myślę, że wystarczy pilnować, aby dziecko nie przytulało kotka do twarzy, a po zabawie ze zwierzakiem dokładnie myło ręce. Kot jak każde inne zwierze może być także nosicielem różnych pasożytów odpowiedzialnych za wywoływanie chorób u ludzi.

Piśmiennictwo:

Korczyńska P., Kuprys-Lipińska I., Kuna P.: Rola immunoterapii swoistej w uczuleniu na sierść kota. Terapia. Alergologia; 2009; 3, (222): 114–120.
Krauze A., Lange J., Kulus M.: Alergia na zwierzęta. Alergoprofil. 2011; 7,1: 16–23.
Milewska-Bobula B., Lipka B.: Wybrane robaczyce tkankowe. [w:] Cianciara J., Juszczyk J. (red.): Choroby zakaźne i pasożytnicze.[red] Czelej . Wydawnictwo. 2007: 495–512

26.11.2012

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.