×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Denga – zachorowanie i przebieg u dzieci i kobiet w ciąży

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy dzieci, które nie skończyły 2 lat ciężej przechodzą dengę? Czy może to być dla nich śmiertelne? W jakim czasie można na to zachorować? Czytałam, że do końca października? Wybieram się w połowie października do Bangkoku z dzieckiem, dlatego pytam, jak jest to groźne. A jak zachorowanie może wpłynąć na płód. Będę wtedy w 4. miesiącu ciąży.

Odpowiedział

dr med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Denga jest endemiczną (występującą tylko na danym terenie) tropikalną chorobą wirusową przenoszoną przez komary. Na terenach endemicznych każdego roku występuje 50–100 milionów przypadków dengi, często o ciężkim przebiegu. W Stanach Zjednoczonych, gdzie choroba nie występuje, rozpoznaje się rocznie 50–150 przypadków, najczęściej u podróżujących powracających z Karaibów i Azji, rzadziej z Ameryki Południowej i środkowej, co czyni ją najczęstszą wirusową chorobą podróżnych przenoszoną przez stawonogi.

Można szacować, że polscy turyści mogą przywlekać do kraju maksymalnie kilkanaście przypadków dengi rocznie. Kobiety są bardziej narażone na zachorowanie niż mężczyźni. U większości pacjentów choroba przebiega łagodnie, zwłaszcza małych dzieci, które mogą mieć tylko nieswoiste objawy, jak gorączkę i wysypkę. Co ciekawe, ciężka postać choroby, w przeciwieństwie do wielu innych zakażeń jest częstsza u dzieci dobrze odżywionych.

W badaniach prowadzonych w Nikaragui najcięższy przebieg choroby stwierdzano głównie u niemowląt w wieku 4–9 miesięcy i dzieci w wieku 5–9 lat, zatem Pani dziecko nie zalicza się do grupy ryzyka ze względu na wiek. Denga może być śmiertelnie groźna dla osób przewlekłe chorych (np. cukrzyca, astma), jeżeli dziecko jest zdrowe, ryzyko ciężkiego przebiegu dengi jest mniejsze.

Trzeba pamiętać, że o wiele ciężej przebiegają powtórne zakażenia innym serotypem wirusa dengi, które warunkują rozwój ciężkich powikłań krwotocznych (gorączki krwotocznej). Ponieważ okres wylęgania dengi wynosi 3–14 dni, jest mało prawdopodobne powtórne zakażenie innym typem wirusa w czasie jednego wyjazdu wakacyjnego.

Ryzyko zakażenia dengą w Tajlandii jest stosunkowo niskie – w badaniach duńskich zakażeniu ocenianemu laboratoryjnie uległo od 0,4% do 10,5% podróżujących, przy czym tylko 1 chorowała objawowo i nikt nie chorował ciężko z objawami krwotocznymi. Od początku października ryzyko zachorowania wyraźnie spada. Ciąża raczej nie zwiększa ciężkości przebiegu dengi, natomiast przechorowanie w ciąży wiąże się z ryzykiem poronienia.

Zapobieganie chorobie polega na unikaniu ukąszenia przez komary – przenosicieli. Ryzyko ukąszenia jest najwyższe wczesnym rankiem, kilka godzin po świcie i późnym popołudniem, przed zachodem słońca i w tych porach należy unikać opuszczania hotelu. Pamiętać należy, że komary mogą kąsać w dowolnym czasie w ciągu dnia. Komary z rodzaju Aedes zazwyczaj mieszkają w pomieszczeniach i często znajdują się w miejscach ciemnych i chłodnych, jak np. w szafach, pod łóżkami, za zasłonami i w łazienkach. Podróżni powinni stosować środki owadobójcze oraz wybrać, jeśli to możliwe zakwaterowanie z oknami dobrze zabezpieczonymi siatką lub z klimatyzacją. Dodatkowo należy stosować repelenty.

Podsumowując, wyjazd w ciąży do Tajlandii to nieco ryzykowny pomysł, dużo bezpieczniej byłoby w Europie lub np. na Wyspach Kanaryjskich. Jeżeli mimo to, zdecyduje się Pani na wyjazd, to należy jechać do dobrego klimatyzowanego hotelu i konsekwentnie stosować skuteczne środki ochrony przed komarami.


Rycina: Występowanie dengi na półkuli zachodniej. Żródło CDC.30.08.2012

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.