×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Koślawe kolana i płaskostopie – czy poprzez ćwiczenia mogę skorygować deformację?

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Mam 14 lat. Od dziecka mam koślawe kolana i płaskostopie. Czy w tym wieku da się tę wadę skorygować ćwiczeniami? Dodam, że od 6. roku życia tańczę i pływam.

Odpowiedział

dr hab. med. Jerzy Sułko
Oddział Ortopedyczno-Urazowy
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Muszę stwierdzić, że same określenia „koślawość” i „płaskostopie” są na tyle nadużywane, że bez konsultacji lekarskiej, czyli badania wykonanego przez ortopedę oceniającego tego typu deformacje, nie do końca mogą być prawdziwe w odniesieniu do Ciebie.

Ale kilka słów na temat rozwoju człowieka. Po początkowym okresie fizjologicznej szpotawości kolan następuje koślawość. Maksimum tej koślawości przypada na około 3. rok życia. Potem stopniowo i samoistnie koślawość się zmniejsza, ale wydaje się, że nawet nieznaczna koślawość kolan u dorosłych nie jest czymś złym. Tłumaczę to, bo dla Ciebie koślawość może być duża, ale tak naprawdę mieści się w granicach normy.

Jeśli chodzi o stopy, to stopa płasko-koślawa występuje fizjologicznie do 3. roku życia. Potem, również samoistnie, następuje kształtowanie się stopy. Fachowa literatura ortopedyczna podaje, że brak jest jednoznacznych dowodów, by ćwiczenia miały jakiś nadzwyczajny wpływ na kształtowanie się stopy. Największy wpływ ma natura, a czasami można wspomagać to jej kształtowanie się, stosując wkładki.

Tak naprawdę w wieku 14 lat kolana i stopy są już ukształtowane. Ćwiczenia nie mogą skorygować rzeczywistej deformacji (jeśli – o czym napomknąłem – masz taką wadę). Być może powinnaś zasięgnąć opinii specjalisty, aby niepotrzebnie się nie martwić lub dowiedzieć się, jeśli rzeczywiście takie deformacje występują, jak można je skorygować operacyjnie.

Dodam, że wszelka aktywność ruchowa (a zwłaszcza taniec i pływanie) ma znakomity wpływ na rozwój fizyczny i korzystnie wpływa na kształtowanie stóp, kolan i kręgosłupa (całej postawy).

Poniżej zamieszczono w celach orientacyjnych fotografie fizjologicznej koślawości kolan oraz prawidłowych stóp.


Ryc. 1. Fizjologiczna koślawość kolan

Ryc. 2. Prawidłowe stopy

29.11.2012
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta
  • Kardiolog - czym się zajmuje i jakie choroby leczy?
    Kardiolog to lekarz specjalizujący się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego (inaczej układu krążenia), które, obok nowotworów, stanowią główną przyczynę zgonów na świecie. W diagnostyce i leczeniu stosuje zarówno metody nieinwazyjne, jak i inwazyjne.
  • Więcej badań w POZ
    Pomogą w diagnostyce niedokrwistości, zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C oraz Helicobacter pylori oraz w rozpoznaniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Ułatwią też lekarzowi POZ podjęcie decyzji w sprawie antybiotykoterapii