Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Rekonstrukcja aparatu ortodontycznego w ramach ubezpieczenia u 10-letniego dziecka

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy za rekonstrukcję aparatu ortodontycznego w ramach ubezpieczenia u 10-letniego dziecka muszę płacić?

Odpowiedziała

dr n. med. Wioletta Bereziewicz
Zakład Epidemiologii i Badań Populacyjnych IZP CMUJ w Krakowie
Zakład Stomatologii Zintegrowanej IS CMUJ w Krakowie
Europejskie Centrum Profilaktyki w Krakowie

Nie, rekonstrukcja aparatu ortodontycznego jest w wykazie świadczeń gwarantowanych przez NFZ u dziecka 10-letniego. W ramach ubezpieczenia NFZ można podjąć leczenie wady zgryzu u dzieci do ukończenia 12. roku życia, stosując aparat ruchomy jednoszczękowy (ryc. 1) lub dwuszczękowy. Dodatkowo ubezpieczenie gwarantuje też wizyty kontrolne po zakończonym leczeniu w tzw. czasie retencji do ukończenia 13. roku życia. Ponadto raz w roku kalendarzowym przysługuje naprawa aparatu ortodontycznego wykonanego w ramach ubezpieczenia NFZ świadczeń gwarantowanych do ukończenia 13. roku życia (1,2,3,4).

Katalog zakresu świadczeń gwarantowanych w ramach ubezpieczenia NFZ leczenia ortodontycznego znajduje się w załączniku nr 1 do Zarządzenia nr 64/2007/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 20 września 2007 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenia stomatologicznego (na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 pkt 1,3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.1).

Poniżej wyszczególniono procedury bezpłatne dla pacjenta ubezpieczonego w ramach zawartej umowy z NFZ w zakresie leczenia ortodontycznego:

  1. badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej raz na 12 miesięcy z wprowadzeniem zapisów w dokumentacji (obejmuje instruktaż w zakresie higieny jamy ustnej)
  2. badanie lekarskie kontrolne 3 razy w ciągu 12 miesięcy
  3. zdjęcie pantomograficzne wraz z opisem - raz w trakcie całego leczenia ortodontycznego
  4. zdjęcie cefalometryczne w uzasadnionych przypadkach, raz w trakcie całego leczenia ortodontycznego z wpisem do dokumentacji
  5. wycisk jednej szczęki w celu diagnozy, planowania i kontroli jako samodzielne postępowanie
  6. korekcyjne szlifowanie zębów
  7. wykonanie zgryzu konstrukcyjnego jako czynność odrębna
  8. analiza telerentgenogramu
  9. utrzymywacz przestrzeni jako samodzielne postępowanie
  10. leczenie aparatem ortodontycznym ruchomym, jednoszczękowym (ryc. 1)
  11. leczenie aparatem ortodontycznym ruchomym, dwuszczękowym
  12. kontrola przebiegu leczenia z aparatem ruchomym, nie częściej niż 12 razy w okresie 12 miesięcy
  13. naprawa aparatu ruchomego z wyciskiem
  14. rekonstrukcja aparatu ruchomego przy pacjencie, w niewielkim zakresie
  15. proteza dziecięca częściowa (1,2,3,4).

Rycina 1. Aparat ruchomy jednoszczękowy (fot. W. Bereziewicz)


09.05.2013

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Jak pojechać do sanatorium?
    Czy można wybrać sobie miejsce, do którego chce się jechać i termin wyjazdu? Czy można wybrać sobie miejsce, do którego chce się jechać i termin wyjazdu? Czy można skorzystać z sanatorium bez zakwaterowania?
  • Jak długo ważna jest recepta w 2020?
    Pacjent, który otrzymał receptę od lekarza, musi pamiętać, że nie jest ważna bezterminowo. Każda recepta ma ściśle określony czas, w którym można ją zrealizować. Dotyczy to zarówno recepty w formie „papierowej”, jak i tzw. e-recepty.