Kiedy dziecko powinno samodzielnie chodzić?

Pytanie nadesłane do redakcji

Moje dziecko 28 kwietnia skończyło rok. Przekręca się z brzucha na plecy, z pleców na brzuch, pełza, siedzi samo stabilnie posadzone, potrafi pokazać rożne rzeczy (oczko, słoneczko itp.), dużo mówi, ale po swojemu, samo pije z butelki, ale samo nie usiądzie i nie rwie się nawet do tego. Również nie wstaje w łóżeczku. Wstanie i stoi trzymając się koło łóżeczka, tylko wtedy, gdy siedzę z nią na podłodze, a na łóżeczku pozawieszam jakieś zabawki. Nadmienię jeszcze, że miała robione USG OUN w 7. miesiącu i wyniki były prawidłowe. Nie wiem, co robić, czy powinnam się martwić tym, że ona sama nie siada i nie chce stawać w łóżeczku i chodzić, czy powinnam się zgłosić do neurologa?

Odpowiedziała

lek. med. Katarzyna Jamruszkiewicz
Zakład Medycyny Rodzinnej, Szpital Uniwersytecki, Kraków

W pierwszym roku życia dziecko nie tylko rozwija się fizycznie, w najszybszym w ciągu całego swojego życia tempie, również bardzo intensywnie rozwija się ruchowo. Poszczególne czynności jakie wykonuje dziecko i umiejętności jakich nabywa, związane są z rozwojem układu nerwowego i pojawiają się w określonej chronologii. Najważniejsze z czynności ruchowych to trzymanie główki, siedzenie i chodzenie. Nazywane są one kamieniami milowymi (z ang. milestones). Wiek, w jakim dziecko osiąga owe kamienie milowe określono w skalach rozwojowych. Są to wartości przybliżone i należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w odpowiednim dla siebie tempie i rytmie. Zazwyczaj niemowlę unosi główkę w 2.–3. miesiącu życia, leżąc na brzuszku i utrzymuje ją, będąc w pozycji pionowej. Półroczne niemowlę zwykle siedzi samodzielnie i zaczyna raczkować, 10-miesięczne zaczyna stawać, a 12-miesięczne zaczyna samodzielnie chodzić.

Nieosiągnięcie przez dziecko danej umiejętności w odpowiednim czasie może być patologią lub normą. Postępowanie w takim przypadku zależy od tego czy w badaniu stwierdza się tylko izolowaną, pojedynczą nieprawidłowość czy wiele zaburzeń rozwojowych.

W przypadku Pani córeczki - nie wiem z jakiego powodu miała wykonywane USG mózgu w 7. miesiącu życia. Standardowo nie wykonuje się takich badań u niemowląt. Czy wtedy coś niepokoiło Panią lub pediatrę? Czy jest jakaś niekorzystna przeszłość – Pani choroby w ciąży, problemy okołoporodowe, problemy zdrowotne u córeczki? W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowego rozwoju lepiej skonsultować dziecko specjalistycznie, gdyż jeśli stwierdzone zostaną jakieś nieprawidłowości odpowiednio wczesne leczenie może znacznie poprawić rokowanie. Proponuję zgłosić się do pediatry prowadzącego dziecko i wspólnie ustalić dalsze postępowanie, w zależności od wyniku badania lekarskiego.

Piśmiennictwo:

Kubicka K. Kawalec W.: Pediatria. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010. Latkowski B., Lukas W. : Medycyna rodzinna> Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

13.05.2013
Inne pytania
  • Ból kolan u 14-latki
  • Zaczerwienione policzki u niemowlaka - czy to alergia pokarmowa?
  • Higiena i drogi zakażenia w przypadku bakterii Klebsiella
  • Raczkowanie
  • Bóle wzrostowe u 14-latki
Serwis tematyczny zawiera
publikacje wyspecjalizowane
w tematyce opieki nad dziećmi
kierowane do osób zainteresowanych
tymi zagadnieniami
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.