×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Pielęgnacja napletka u niemowląt

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój synek ma 2 miesiące, rozwija sie cudownie. Jest zdrowy, prawidłowo przybiera na wadze. Martwię się o jeden aspekt higieny. Mianowicie chodzi o odciąganie skórki z penisa. Odciągać czy nie odciągać? Do tej pory próbuję delikatnie zaraz po kąpieli. Oczywiście mam na uwadze, że musi to być robione bardzo delikatnie, tak by nie uszkodzić skóry. Proszę o podpowiedź, jak rozpoznać, czy robię to prawidłowo. I dlaczego tak bardzo są podzielone zdania na ten temat. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, mama Borysa

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk
specjalista chorób wewnętrznych
nefrolog
Oddział Nefrologii i Stacja Dializ
Szpital Wojewódzki, Bielsko-Biała

Napletek jest fałdem skórno-śluzówkowym pokrywającym żołądź prącia. U dorosłego mężczyzny napletek jest wolny, z szerokim pierścieniem ujścia, co pozwala zsunąć go (odprowadzić) całkowicie odsłaniając żołądź. Po urodzeniu napletek i żołądź mają wspólną blaszkę nabłonka, co powoduje, że są zrośnięte (sklejone). Z tego powodu napletka nie można odprowadzić. U niektórych chłopców możliwe jest częściowe odprowadzenie pozwalające uwidocznić ujście zewnętrzne cewki moczowej. W miarę upływu czasu stopniowo dochodzi do uwolnienia napletka i po 3. roku życia u ok. 90% chłopców napletek można częściowo lub całkowicie odprowadzić. W 17. roku życia u ok. 1% chłopców napletek jest nieodprowadzalny i wtedy rozpoznaje się różnego stopnia stulejkę.

Tak więc, niemożność zsunięcia napletka u niemowlaków i małych chłopców jest stanem normalnym. Próby odprowadzania go z użyciem siły są bolesne i prowadzą do jego odrywania od żołędzi. Odsłonięte, niepokryte nabłonkiem, tkanki są narażone na zakażenia oraz goją się z wytworzeniem nieprawidłowych blizn i zrostów, co może być przyczyną stulejki w przyszłości.

Pielęgnacja napletka w tym okresie polega na zsuwaniu go do pierwszego oporu, bardzo delikatnie, tak aby nie wywoływać jakiegokolwiek bólu. Najlepiej robić to w trakcie kąpieli. Odsłonięte części napletka i żołędzi myje się wodą i środkiem stosowanym do kąpieli. Celem mycia jest usunięcie wydzieliny gromadzącej się pod napletkiem. W wyniku dojrzewania chłopca oraz regularnych prób zsuwania napletka będzie się on stopniowo odklejał, umożliwiając odprowadzenie w coraz większym zakresie, aż do całkowitego, poza krawędź żołędzi.


15.05.2013
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta